Zacházení s penězi je stejně důležité jako jejich vydělávání

Někdo nazývá lidi beroucí si úvěr na bydlení jako celoživotního otroka systému. Možná. Jedno si ale tito kritici a posměváčci neuvědomují. Pokud žiju v nájmu a platím dnes např. 10 tis. Kč měsíčně, pak za 30 let zaplatím cca 6 milionů korun za něco co nikdy nebylo a nikdy nebude moje. Nájem v té době bude 2,5 násobný a příjem (důchod) se při vstupu do penze naopak sníží o téměř 2/3. Pokud ale penze na splácení nájmu stačit nebude, zřejmě nezbude nic jiného, než dále pracovat. Jinými slovy, z kritika se může v tomto období života stát lehce onen otrok systému. Bohužel, ale v tomto případě moc variant řešení již není a velmi snadno to může skončit ekonomickým kolapsem.

Zacházení s penězi

Reakce ze sociálních sítě Linked-in

Martin Turek / Vedoucí obchodní skupiny ve společnosti Kooperativa
Plně s Vámi souhlasím. Jen kdyby člověk při stejné splatce na vlastní bydlení cca polovinu nenacpal Bance. A kdyby všemocna ČNB neustále neklamala lidi ze řídí hodnotu koruny. Nejdřív intervence, které toho moc nepřinesly. Poté ukončení a sliby jak bude koruna posilovat a zase omyl a nakonec nekonečné zvedání úrokové sazby a s korunou to ani nehne. Asi odborníci.

David Stříbný / Zacházení s penězi je stejně důležité jako jejich vydělávání
Při výše uvedeném případu úvěru na 2 mil. Kč klient bance přeplatí 500 000 Kč, tedy 25%. V případě řekněme 5% úročení, to bude již téměř 100%. Což je ale na druhou stranu pro klienta stále velmi výhodné v kontextu toho, že hodnota tohoto majetku mi za 30 let vzroste o 300-400% v závislosti na růstu hodnoty nemovitosti o 3% – 3,5%. Nemluvě o tom, že krom x násobného zhodnocení má tato investice pro klienta po celou dobu bydlení i užitnou hodnotu. Intervence byly z mého pohledu v daném stavu ekonomiky v pořádku. V čem vidím problém, je neúměrná délka intervencí, tam se to myslím trošku již vymklo kontrole.

Pavel Škvor / Lektor a mentor MS Office – Project – Excel – Access – Word…
Máte snad věšteckou kouli? A ještě otázka – na kolik aktuální cena nemovitostí třeba v Praze odpovídá jejich reálné hodnotě? Očekáváte korekci cen nemovitostí nebo se Vám zdá, že vývoj cen nemovitostí v ČR odpovídá celosvětovému vývoji? Tedy pardon, ale pokud se tu chcete ohánět finanční gramotností, čekal bych sofistikovanější tipy než tipy prodejce hypoték…

David Stříbný / Zacházení s penězi je stejně důležité jako jejich vydělávání Dobrý den.
To není o věštecké kouli. Odhad 3-4 násobku za 30 let je kalkulován při průměrném ročním zhodnocení 3%., Tedy jen o chlup více než je infl ace. Což možná uznáte je spíše střídmý odhad. Naprosto s Vámi souhlasím, že nynější ceny nemovitostí jsou mimo realitu (zvlášť Praha, Brno), ale i jiné města. Z tohoto důvodu také přikročila ČNB k regulacím HÚ a snížila tím jejich dostupnost, což je do určité míry v pořádku. Víte, ono je zpravidla jednodušší predikovat průměrný roční růst hodnoty právě na takto dlouhý časový úsek 30 let, nežli to jak se trh bude chovat za půl roku, za rok. To je v podstatě nemožné. V 30 letém horizontu se všechny anomálie na trhu vlivem času zprůměrují. Je to podobné jako když nemůžete predikovat jaké bude zhodnocení akcií za rok, ale dá se s velikou mírou pravděpodobnosti říct jaké průměrné roční zhodnocení se dá očekávat v příštích 20-30 letech. Nebo ještě jinak, za posledních cca 100 let je průměrný výnos na akciových trzích 8-9% p.a.

Pavel Šimerda / Není podstatné, za co se vydáváte na Linkedln.
Martin Turek ČNB slibovala budoucí vývoj koruny po skončení intervencí? To bude nějaký omyl, ne? Navíc koruna značně vystoupala, ztratil jsem na tom dost peněz v US akciích a dolarech.

01

Vladislav Novotny / PROJEKT Design. 3D vizualizace. Grafický design. Realizace interiér …
Já si počkám na příští rok až skončí 1,5% fixace. Podle mě bude hodně lidí v problémech a taky hodně nemovitostí k prodeji. Každý makléř se už učí jak probíhají insolvence.

David Stříbný / Zacházení s penězi je stejně důležité jako jejich vydělávání
Pokud člověk rád mění prostředí, nebo musí kvůli práci měnit regiony, pak hypotéka samozřejmě není to pravé. V nájmu má větší svobodu. Na druhou stranu, pokud se dostanu do finančních potíží a mám hypotéku v produktivním věku, HÚ po mě může někdo jiný převzít. Předpokládejme, že tam bude vyšší kupní cena a nižší zůstatek dluhu. V případě, že budu mít finanční problémy v penzijním věku (po splacení mohu byt, či dům prodat a jít do menšího. Peníze nechat pracovat. Vyplácet si z něj rentu, bez problémů dožít… Ovšem u 65 letého nájemníka, jehož důchod se v příštích 20 letech smrskne na cca 35%mzdy na kterou byl zvyklý, může nastat vážný problém, který ale příliš řešení bohužel nenabízí. To je celé. Tak jako budou mít někteří klienti problém po ukončení fixací s nízkým úročením (s tím souhlasím), nastane v následujících desetiletích daleko větší, demografický problém celorepublikového rozsahu, který tady ještě nebyl. A pakliže o dnešních důchodcích můžeme říct, že v naprosté většině případů žijí nedůstojný ekonomický život. Není těžké si představit, jak to bude vypadat po snížení penzí o 50% oproti dnešku. Každopádně nikoho, komu vyhovuje nájemní bydlení nekritizuji. V určitých případech to může skutečně být vhodnější řešení.

02

David Stříbný / Zacházení s penězi je stejně důležité jako jejich vydělávání Není.
Je potřeba počítat s inflací, resp. růstem cen nájmu a služeb. V tomto případě s 3% ročně.

František Saidl / Ředitel akademie ve společnosti SMS finance, a.s.
Gratuluji Ti – David Stříbný. Vyvolal jsi svým příspěvkem celkem zajímavou debatu, i když je většina reakcí tak trochu mimo mísu ;-).

David Kolář / Sales & leadgeneration agency
Pokud chcete zit 30 let na stejnem miste tak souhlas. Ja si to ale neumim predstavit. Chtel bych znat statistiku kolik % zadluzenych nemovitosti za poslednich deset let zustalo puvodnim dluznikum, kolik jich propadlo bance a kolik lidi si tim zaridilo dozivotni zpatecni jizdenku “DOMOV” – PRACE. Je to nastroj na to abychom byli poslusni a delali to, co se po nas chce. Byli soucasti dokonaleho systemu. Kazdopadne jak rikam kazdemu se libi neco jineho.

Vratislav Kořínek / Úkol je jasný! Přivést do pekla Dorotu Máchalovou nebo se nevracet!
Kecy v kleci pane Stribrny. Likvidita hypoteky? Temer 0. Podivejte se jak skoncil Detroit. Banka si v pripade krize vezme vse a jeste dluznikovi necha dluh, ktery cini rozdil mezi jistinou a skutecne prodejni cenou nemovitosti. V roce 2010 cinil rozdil u meho bytu, kdybych prodaval, mezi cenou trzni a nesplacenou jistinou 300 tisic. Takze kdybych mel problemy se splacenim a banka by muj byt nabidla a prodala alespon za trzni cenu, tak mi jeste zbyde minimalne 300 tisic splatit. Banka neni charita. Az skonci cas nizkych uroku tak bude mnoha lidem ouvej. Hlavne tem co jsou na pocatku splaceni.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.