Co stojí za letošním zdražením povinného ručení?

Segment povinného ručení je dlouhodobě ve ztrátě. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) konstatovala, že cena povinného ručení dosáhla svého dna, a tak pojišťovny navzdory konkurenci nakonec sáhly po navýšení pojistného.

Povinné ručení

Nová kritéria povinného ručení

Nově má cena povinného ručení více odrážet to, jak řidič ve skutečnosti jezdí. Vedle tradičních segmentačních kritérií (škodní historie, bonus a malus, věk a bydliště pojistníka, objem a výkon motoru nebo způsob využití vozu) totiž plánují využívat například i data o stylu jízdy řidiče a nájezdu kilometrů, frekvenci spáchaných přestupků a jejich rozsah či dokonce přítomnost aktivních asistenčních systémů ve voze.

SMS finance - zdražení PR

 

Na první pohled však není zřejmé, jak naplnění kritérií cenu ovlivní. Například přestože některé asistenční systémy mají jízdu učinit méně nehodovou, a tudíž bezpečnější, jejich přítomnost ve vozidle pojistku prodraží. Jako jeden z důvodů, proč je zdražování nutné, pojišťovny uvádějí dražší náhradní díly, jako jsou třeba nárazníky s čidly a kamerami.

Cenu šroubují i vyšší mzdy zaměstnanců autoservisů a celkový počet nehod na silnicích. Ročně jich pojišťovny evidují více než čtvrt milionu.

Konkrétně za rok 2018 očekávají zhruba 282 tisíc událostí, z toho zhruba 12 tisíc z nich se škodou na lidském zdraví či úmrtím.

SMS finance - esemeska.eu - Zdražení PR

 

Pro škody na lidském zdraví přitom neexistují horní limity vyplácené částky, ty od roku 2014 (kdy začal platit nový Občanský zákoník) určují soudy individuálně. Vyšší plnění si tak vyžádají náhrady výdělku během pracovní neschopnosti, náklady léčení, bolestné, jednorázová odškodnění pozůstalých i rentové náklady (v cenách vzestupně). I celkové sumy za škodní události tak ženou ceny vzhůru.

Koho se nejvíce dotkne zdražování

Rizikoví klienti si za povinné ručení připlatí v řádech desítek procent, některé z pojišťoven uvádí, že některé plánované kroky mohou vybrané pojistky prodražit až o 80 %. Mezi rizikové se řadí klienti mladší 30 a starší 65 let, klienti z velkých měst, ti, kterým pojištění zanikalo z důvodu neplacení, nákladní auta, autobusy, firemní vozy a vozy leasingových společností.

Výrazné zdražení potká především ty, kteří mají na kontě způsobenou škodu.

SMS finance - esemeska.eu - Zdražení povinného ručení

 

Mírná vlna zdražování přitom sektor zasáhla už loni, zástupci pojišťoven k tomuto kroku uváděli podobné důvody jako letos. Na trhu však funguje tvrdá konkurence, a proto pojišťovny své služby zdražily jen mírně. Auta bez pojištění, která způsobí nehodu, mohou své řidiče přivést do problémů. Nepojištěná nehoda na nich může být vymáhána do výše 1/3 vyčíslených nákladů, maximálně však do 300 000 korun.

Provozování vozidla bez pojištění navíc pokutují správní orgány. Pokud řidič při silniční kontrole není schopen předložit tzv. zelenou kartu, kterou se sjednaná pojistka dokládá, může dostat pokutu do 3 000 Kč. V případě, že vozidlo sjednané pojištěn nemá, hrozí mu pokuta od 5 do 40 tisíc korun.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.