Jak se dobře pojistit proti vyhoření?

Vyhořet vám může ledacos dům, auto, garáž, dokonce i vy. V tom případě jste se stali obětí fenoménu, který se nazývá SYNDROM VYHOŘENÍ, resp. BURNOUT SYNDROM. Zjednodušeně řečeno, jedná se o stav masivního vyčerpání, který je pociťován jako citová vyprahlost. Většina z nás jej důvěrně zná. Najednou se z člověka vytratí veškerá energie a musíme se nutit k tomu, co nás před časem bavilo. Vypadá to tak, jako bychom ke své práci a svému okolí měli lhostejný postoj, který častokrát končí cynismem, což může v krajním případě přerůst až v pohrdavé, sarkastické a agresivní chování.

K tomu se přidají příznaky, jako je bolest hlavy, potíže se spánkem, pocity únavy, popudlivost. Přitom syndrom vyhasnutí není totéž co stres. Dochází však k němu v důsledku chronického stresu. Odborníci tvrdí, že se objevuje u většiny z nás pravidelně jednou za 2 až 5 let, a mezi povolání ohrožená tímto syndromem patří i finanční poradce. V článku naleznete odpovědi na otázky, které vás mohou trápit, pociťujete-li příznaky vyhoření. Poradím vám také, jak vyhoření účinně předcházet, popř. jak řešit tento problém, chcete-li si restartovat život.

vyhorení XL

Nejprve se zamysleme nad tím, jak vzniká syndrom vyhoření. Vedou k němu tři cesty. První z nich je workoholismus. K vyhoření rovněž dospějeme, když jsme se nenaučili říkat „NE“ a naskládáme na sebe velké množství úkolů, které nedokážeme zvládnout. Dnes se však budu zabývat zejména třetí cestou vedoucí k vyhoření a tou je ztráta ideálů, což nejčastěji postihuje finanční poradce. Proces vyhoření se dá rozfázovat, přičemž jednotlivá stadia mohou trvat třeba jen pár týdnů, ale také měsíce či řadu let. Pokud je startérem vyhoření ztráta ideálů, můžeme sledovat tyto etapy.

1. stadium: EUFORIE nebo-li idealistické nadšeníProžíváme-li euforii, naše motivace funguje, aniž bychom ji museli povzbuzovat, protože ji nic nebrzdí. Jelikož v našem vysněném světě nepochybujeme o tom, že se sny plní, naše podvědomí pracuje jako dokonalý stroj, který nás v hojnosti zásobuje hormony štěstí serotoninem a dopaminem. Ty pro nás, obrazně řečeno, vyrábějí energii potřebnou k tomu, abychom mohli efektivně fungovat. To, že jsme motivovaní, se viditelně projevuje tím, že nás práce baví. Všechno jako by šlo lehoučce samo od sebe.

Stejně jako negativní nálada díky tzv. zrcadlovým neuronům rovněž i pozitivní myšlení je nakažlivé. Když dokážeme klienta nakazit pozitivní energií, jsme obvykle úspěšnější v prodeji než v opačném případě, kdy vyzařujeme negativní signály. Lidé kolem nás jsou jakýmsi zrcadlem, které odráží to, co k nim vysíláme. Jsme-li svou prací nadšeni, rovněž i naši obchodní partneři budou prožívat podobné pocity jako my a naopak. Díky nám pocítí pozitivní chemii, po níž touží, za což obchodníka obvykle odmění tím, že si od něj něco koupí, v našem případě třeba pojistku či investici.

2016-1-vyhoreni_otaznikVe  fázi euforie vše vypadá tak opravdově, že je obtížné uvěřit, že by náš výrobník štěstí mohl někdy přestat fungovat. Jakékoliv námitky, že by se něco mohlo pokazit, jsou kacířstvím, které vnitřně odmítáme. Jenže, ať chceme, či nechceme, dříve či později se prodere do popředí to, co jsme předtím nechtěli vnímat. Uvnitř naší mysli se začnou vytvářet tzv. MENTÁLNÍ BLOKY. Ty fungují podobně jako ruční brzda automobilu. Můžete šlapat na pedál plynu, jak chcete, ale pokud máte zataženou ruční brzdu, moc rychle nepojedete.

Ve své podstatě mentální blok není nic jiného než to, že náš mozek, místo aby se soustředil na plnění našich cílů, začne tvořit řetězce neproduktivních myšlenek nabitých negativními emocemi. Hormony štěstí nahradí výrobou zlých neurotransmiterů, kortizolem a adrenalinem, které sice mají podobné složení jako hormony štěstí, ale na rozdíl od nich ke své výrobě spotřebovávají jiné látky potřebné k životu. Výsledkem negativní biochemie bývá stres, deprese či vyhoření, což je pravým opakem toho, co bychom si přáli.

Euforii si můžete „vyrobit“ sami, ale častěji vám v tom pomáhají ti, kteří z vás chtějí něco vytěžit. Pokud jste např. vstoupili do týmu, který vede manažer metodou průtokového ohřívače (chci věřit tomu, že se tak stalo v jiné firmě než SMS), nejspíš vám řadu podstatných věcí zamlčel a přesvědčil vás, jak jednoduché je v naší branži vydělat peníze a současně cítit hrdost na dobře vykonanou práci. V takovýchto týmech jsou pravidelně teatrálně oceňováni nejvýkonnější jedinci, kteří plní roli klaky s cílem převálcovat vaše racionální myšlení. Jakoby zázrakem si k vám manažer rychle vytvoří zdánlivě silný přátelský vztah a zaměří se na plnění toho, po čem v hloubi srdce toužíte. Většinou je to neukojitelná potřeba mít vedle sebe někoho, kdo vás má rád, váží si vás a oceňuje vaše schopnosti. Možná, že ještě nedávno jste byli šedou myškou, nyní jste se v očích svého manažera a nejbližších spolupracovníků stali osobností, která si zaslouží obdiv.

Průtokoví manažeři tomuto procesu říkají „grilování“ poradců. Zakázaná je kritika, o produktech se mluví jen pozitivně a místo kvalitního vzdělávání se provádí jednoduché zaškolení pro jednání s nejbližší rodinou a přáteli. Jakmile vám manažer vymyje mozek, získá tím pár týdnů, během nichž budete fungovat podle jeho scénáře. Poté se vás nejspíš zbaví, abyste mu nekazili divadlo pro nové rekruty. Takovýto manažer logicky nevytváří žádný složitý management, a proto ani nemá zájem o odborné sebevzdělávání

2.stadium: STAGNACE

Zatažená ruční brzda v naší mysli způsobí, že se růst našeho výkonu zastaví. Je to mezifáze, protože na jedné straně si stále namlouváme, že se vše samo vrátí do původních kolejí, na druhé straně čím dál tím častěji musíme podstupovat souboj se svými POCHYBNOSTMI. Nedokážeme-li se zbavit pochybností, nemůžeme být vnitřně motivováni, protože nám schází energie, která nás dříve poháněla. A nejsme-li motivováni, nepracujeme s chutí. Proto potřebujeme mnohem více energie, abychom si jakž takž udrželi výkonnost. Nakonec souboj s pochybnostmi prohrajeme.

Říkáte si, kde se najednou bariéry v naší mysli vzaly? Příčinou vzniku deziluze může být nesoulad mezi tím, co jsme očekávali a jaká je skutečnost. Nový svět se nám nemusí líbit. Mohlo také dojít k narušení integrity ve vztahu, „co říkali a co je pravda“, když postupně začali vylézat kostlivci, které před námi někdo pečlivě ukryl, nebo jednoduše zjistíme, že jsme si sami udělali falešnou představu o sobě či o prostředí, v němž žijeme. Ztráta důvěry může nejvíce rozkolísat toho, kdo je myšlenkově závislý na svém okolí.

Motivace zpravidla přestává fungovat, dojde-li k vytvoření záporného salda na jednom z těchto tří bilančních účtů:

Co slíbili = Co splnili
Co jsem obětoval = Co jsem získal
Co získávají druzí = Co získávám já

Pokud je ve všech těchto poměrech pro nás výsledek plusový nebo rovnováha, může námi proudit motivační energie. K vytvoření bariéry bránící působení motivačních faktorů dojde, když v některém z těchto vztahů nastane opačný výsledek.

Stránky:Další stránka

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.