Příručka pro manažera, který se rozhodne založit si firmu v broker poolu

V posledních létech se hodně diskutuje o broker poolech. Jedni je vynášejí do nebes a vidí v nich budoucnost poradenství, druzí je zatracují. Faktem je, že pro některé poradce či manažery je vytvoření vlastní firmy a její zagarážování v broker poolové společnosti velkým lákadlem. Můžete tak realizovat vlastní představu o fungování poradenské firmy, rozšířit si svůj tým a získat na první pohled zajímavější provize. Tímto článkem se nechci zařadit do fronty odpůrců či propagátorů této koncepce. Vzhledem k tomu, že jsem před příchodem do SMS pár let pracoval ve firmě zastřešené broker poolem, zažil její vytunelování a po odchodu z ní jsem také zvažoval možnost založení vlastní firmy, rozhodl jsem se podělit o své zkušenosti a pomoci těm z vás, kteří o broker poolu také přemýšlíte.

prirucka-velka

Nejprve se ale společně zamysleme nad tím, jaký byste případně mohli mít důvod z SMS odejít a založit si vlastní společnost. Napadají mě čtyři důvody.

1. Filozofie SMS se neztotožňuje s vaší filozofií.

V SMS klademe velký důraz na svobodu. Tomu, kdo cítí potřebu být veden nebo poháněn k práci, může vyhovovat jiný model řízení. Stejně tak se některým manažerům nemusí líbit, že náš provizní systém je vstřícnější k poradcům, než tomu bývá v jiných firmách. Může vám také vadit, že billboardy se značkou SMS nelemují dálnice. A konečně i samotná Esemeska se mění. Klademe mnohem větší důraz na kvalitu poradenství a s tím související vzdělávání, díky čemuž se Esemeska některým z vás může odcizovat. Manažer, který jenom náboruje a inkasuje, nemá u nás dlouhou životnost. Pokud jste byli zvyklí živit se výhradně přeboucháváním nebo protáčením pojistek, může vám rovněž vadit důslednější kontrola, kterou Esemeska na „doporučení“ ČNB zavedla a s tím související postihy nekvalitního poradenství.

Na druhé straně se můžete domnívat, že s tím, co umíte, ještě nějaký rok vystačíte, ale v jiné firmě, resp. v té, kterou si sami založíte.

Duel Fr.Saidla s K.Röslerovou ve PF finančním poradci č.6/2013

prace-ve-velke-firme

Pravdou je, že pokud se vám podaří přesvědčit jiné poradce, aby s vámi do toho šli, a vydržíte je obchodovat dva až tři roky, mohli byste za tuto dobu zbohatnout. Musíte si však pohlídat storna svých poradců a zároveň i to, abyste nebyli předčasně vyřazeni z kola ven. Půjde vám totiž po krku nejen Česká národní banka, nespokojení klienti, ale dnes už také pojišťovny. Např. Allianz a Pojišťovna ČS před nedávnem začaly broker poolům rozdávat žluté karty, po nichž budou následovat červené vyřazovací, pokud nezpřísní kontrolu poradenských společností, které zastřešují. Pod tímto tlakem i samotné broker pooly začaly ukončovat s některými firmami a samostatnými poradci spolupráci. Dá se předpokládat, že tlak na zkvalitnění poradenství značně zesílí po schválení novely zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích.

Pokud chcete od nás odejít z těchto důvodů, nebudeme vás přemlouvat, abyste zůstali. Doporučuji vám pouze podrobně se seznámit s prostředím, do něhož se chystáte odejít. Může se vám stát, že se obrazně řečeno přesunete z deště pod okap.

2015-4-broker_spasitel2. Hledáte spasitele, který nastartuje vaši výkonnost.

Váš skutečný výkon značně zaostává za očekáváním. Existuje disproporce mezi tím, co jste si na začátku o své práci či lidech, kteří vás obklopují, mysleli, a tím jak to vnímáte nyní. Práce vás přestala bavit, ztratili jste motivaci. Zdá se vám, že jste vyčerpali všechny možnosti něco s tím udělat. Nejprve jste byli zklamáni sami sebou, ale váš vnitřní hlas vás postupně přesvědčil, že za to nemůžete. Něco uvnitř vás chce chránit před sebou samotným, a proto se mu podařilo najít obětního beránka, na něhož můžete přenést veškerou tíhu své vlastní neschopnosti. Chystáte se začít znovu, ale jinak a hlavně jinde s jiným vedením. Stejný proces probíhá v partnerských vztazích. Každé normální manželství v průběhu let prodělává jednu či více krizí. U hlubších krizí je obvykle jednodušší ze vztahu odejít a začít budovat vztah s novým partnerem než setrvat, krizi překonat a posunout jej na vyšší úroveň. Nejinak je tomu ve vztazích v poradenském týmu. Jenže pokud je příčina vzniku krize ve vás, pak vám nepomůže odejít jinam. Vaše problémy si odnesete s sebou, a tím pouze oddálíte to, co je nevyhnutelné. Najít jejich příčinu a vyřešit ji. Znám hodně kočovníků mezi firmami, ale nikoho z nich, kdo by byl úspěšný.

Dříve než se rozhodnete odejít, promyslete si, zdali tím svůj problém vyřešíte a zdali jste opravdu vyčerpali všechny možnosti, jak krizi překonat a nastartovat svůj růst.

2015-4-broker_manazer3. Chcete v životě dosáhnout něčeho významného a máte pocit, že v SMS to není možné.

Přirozené je, když pociťujeme vnitřní touhu splnit své životní poslání. Chceme být osobností, která za sebou zanechá nezapomenutelnou stopu. Odborně se tomu říká evalvace ega. Otázkou je, zdali vám naše firma poskytuje dostatečný prostor, abyste vynikli. To musíte posoudit sami. Vyznat se sám v sobě je většinou těžší než v lidech, kteří nás obklopují. V pozadí vaší touhy něčeho dosáhnout může být zamaskován komplex méněcennosti. Oslovení „pane řediteli“ či „paní ředitelko“ vám může znít tak skvěle, že jste schopni udělat cokoliv, abyste to slýchali co nejčastěji. Také v tomto případě váš problém zřejmě nevyřešíte založením vlastní firmy. Tím problémem je tzv. determinismus. Od malička pěstovaná závislost na hodnocení jinými lidmi a z ní odvozená touha být jimi oceňován. O to víc můžete být zklamáni, když se po založení vlastní společnosti tohoto ocenění nedočkáte.

Pokud v prostředí Esemesky nemáte takové jméno, aby uspokojovalo vaše EGO, zamyslete se nejprve nad tím, proč tomu tak je a co je možné s tím udělat.

Stránky:Další stránka

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.