Slunce, léto, prázdniny … a pojištění

Pro děti nejkrásnější část roku – skončila škola a před sebou mají dva měsíce krásného volna, spoustu zážitků a dobrodružství… Pro rodiče to však znamená i starost. Kam s dětmi? Na tábor, ozdravný pobyt k moři, dovolená na kolech, turistika po horách… A navíc na všech cestách se může něco přihodit: úraz, nemoc, nehoda, dítě nebo i dospělý můžou zavinit nějakou škodu… Pojďme si tedy připomenout, nejen na co všechno se vztahuje zdravotní pojištění, zda platí i v zahraničí, ale na co všechno při sjednávání cestovního pojištění pamatovat.

pojisteni3

Jak je to s průkazkou pojištěnce

Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (tedy průkazka pojištěnce) je platný i pro cestování po Evropě, ale pozor, péče v zahraničním zdravotnickém zařízení nemusí být vždy dostatečná a zcela bezplatná. Nemluvě o převozech zpět do České republiky nebo o úhradě za zásah záchranného systému. Proto komerční a zdravotní pojišťovny nabízejí cestovní pojištění, které obsahuje pojištění léčebných výloh, a v balíčcích pak další připojištění jako pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, storna zájezdu, zpoždění letu a mnohá další.

pojisteni2

Za hranice Evropy

Pojistit si můžete jednu konkrétní cestu, případně vyřídit dlouhodobé pojištění na opakované výjezdy, pokud cestujete do zahraničí častěji během roku. Jestliže vyrážíte dál než jen po Evropě, doporučuji zvolit některou z velkých pojišťoven, která má zastoupení po celém světě. Taková pojišťovna se umí o svého klienta postarat v daném regionu, a navíc má v nabídce i bezlimitní cestovní pojištění, to znamená, že uhradí například i převoz klienta speciálním letadlem, pokud ho nelze převézt standardně.

Sportovci, zbystřete

Pokud jste vyznavačem aktivního odpočinku a máte v úmyslu věnovat se o dovolené nejrůznějším sportovním aktivitám, myslete na to i při sjednávání pojištění. Na sporty z pohledu pojišťovny rizikové je nutné se připojistit – jejich seznam vám pojišťovna poskytne. Chcete-li tedy na dovolené provozovat vysokohorskou turistiku, paragliding nebo potápění, ověřte si, zda tyto aktivity základní cestovní pojištění u konkrétní pojišťovny pokrývá.

Mnohé vyřeší vhodné připojištění

Nezapomeňte ani na výluky v pojištění – třeba u klientů, kteří trpí chronickým onemocněním, nebo u nastávajících maminek! Pojišťovny dnes už počítají i s riziky související s terorismem a zahrnují ho do cestovního pojištění. Připojistit lze i domácí mazlíčky, pokud s vámi do zahraničí cestují, na veterinární péči.

Důležitou oblastí v rámci cestovního pojištění je i pojištění odpovědnosti. Pokud klient způsobí v zahraničí někomu jinému újmu na zdraví nebo majetku, pak za ním jako za viníkem půjde veškerá úhrada újmy. Tady je dobré ověřit si, zda v rámci cestovního pojištění je v nabídce i pojištění právní ochrany, aby se klient mohl začít aktivně chránit a bránit proti případným následkům. Asistenční služby cestovního pojištění jsou klientům k dispozici non-stop.

pojisteni1

Myslete i na svůj vůz

Jestliže cestujete na dovolenou autem, určitě se zajímejte, zda máte nastaveno pojištění vozidla tak, aby vás nepředvídané události v zahraničí, jako nehoda nebo porucha na vozidle,nestály veškeré finanční prostředky. Pojistit vozidlo havarijně si můžete i krátkodobě – jen po dobu dovolené. Velmi důležité jsou asistenční služby: jejich rozsah a limity by měly být nastaveny tak, aby stačily na pokrytí případného vyproštění, odtahu vozidla a dalších služeb. V rámci pojištění vozidla lze navíc připojistit také sportovní výbavu, jako jsou např. kola, potápěčská výstroj, golfové bagy a další, včetně střešních boxů a nosičů. Pojištění zahrnuje například pád pojištěné věci z vozidla, její poškození při dopravní či jiné nehodě, odcizení.

A shrneme-li to: raději než nejlevnější cestovní pojištění za pár korun na den zvolte kvalitní krytí – pro každou událost, která se v zahraničí může přihodit. Tak abyste namísto užívání si slunce, léta, prázdnin nezažívali na dovolené horor.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.