Čtyři jachty stačí, drahoušku

Celkem třiadvacet námořníků z řad SMS bylo povoláno do služby a koncem května vyrazilo na pozvání pojišťovny Generali z chorvatského přístavu Sukošan na plavbu po Jaderském moři. Hostitelé z Generali Petr Kříž a Libor Kočí přivítali posádky přímo v přístavu společně se čtyřmi zkušenými kapitány: Jirkou Pacákem, Pavlem Nesvatbou, Tomášem Krejzou a Danem Vodičkou. Poté už na jachtách mohly zavlát esemesácké vlajky. Slunce, voda, mořský vzduch, smích, dobré jídlo a pití, koupání a spousty společných zážitků – tak ve zkratce spanilá třídenní plavba probíhala.

jadran-9-1024x670_re

Před vyplutím…

Marina Sukošan s nekonečným počtem mol je známým centrem jachtařů a majitelů malých lodí. Večer před vyplutím zde esemesácké posádky jachet s poetickými názvy Antonio, Euphoria, Mario a Mateo strávily nad sklenkou dobrého místního vína a po vzoru otrlých námořníků se nezapomněly posilnit ani několika doušky skvělého rumu. Ještě nutno doplnit, že role druhých kapitánů se ujali: na lodi Antonio Zbyšek Kawulok, alternace Petr Kříž :-­), na Euphorii Jirka Kroužil, na Mariovi Lukáš Ticháček a na lodi Mateo Radim Pělucha.

Vzhůru na palubu

Loď Antonio vyrazila na moře hned časně zrána a v blízkém zálivu pak čekala na své souputníky. Společně pak plavba pokračovala podél ostrova Pašman až do romantické mariny Žut. Bezvětrné počasí prvního dne plavby a jen mírné vlny zažehnaly obavy námořníků z mořské nemoci. Koupání v moři s teplotou vody okolo 20 stupňů neodolal téměř nikdo. Oběd zajistili místní rybáři připlouvající k lodím a nabízející čerstvě ulovené ryby.

Moře zážitků

konopaskova_bannerNáležitou oslavu dětského dne dopřál své posádce kapitán Tomáš. Při otočkách jachty padal do moře po zhoupnutí na laně jeden námořník za druhým. Dalším zážitkem byl let drona kapitána jachty Mateo Pavla Nesvatby, který je zároveň profesionálním fotografem. Jeho fotografické umění posuďte prostřednictvím vybraných snímků sami.

Účastníci této mořské výpravy jistě nezapomenou také na to, když se kapitán jachty Antonio rozhodl ověřit, zda se ponoří plná láhev ginu. Z důvodu pokusu hodil láhev, na kterou si dělala chutě posádka lodi Mateo, přes palubu. Pro její záchranu se pak na jeden nádech potopil do hloubky 12 metrů a chuť tak byla uspokojena.

Při západu slunce zakotvily jachty v marině na ostrově Murter. Na mole už na všechny posádky čekal prostřený stůl. Noc na moři poblíž ostrova se rozhodla strávit jen jedna z lodí, ostatní dali přednost zábavě v přístavních krčmách, barech a diskotékách. Nejteplejší noc plavby, měsíc v úplňku, naprosto klidné moře (téměř jako ropná skvrna :­)) a poslední láhve dobrého vína slibovaly nezapomenutelný večer. Posádky v přístavu i na otevřeném moři do svých kajut rozhodně nespěchaly.

Síla větru

Poslední den plavby se námořníci dočkali větru a závody v plachtění mohly začít. Konečně se ukázala síla větrného živlu a motoru se dostalo odpočinku. Jachty křižovaly mořskou hladinu a náklon byl citelný. Kousek cesty doprovázeli lodě delfíni: předvedli pár svých výskoků a posádkám připravili úchvatnou podívanou.

Přestože obvykle je vítěz závodu pouze jeden, na plavbě podél Jadranu tomu tak nebylo. Pocit maximálního uspokojení, odpočinku a poznání si odváželi všichni. Byl to pocit, kterého se dostává právě vítězům.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.