Keňa – naše africké dobrodružství

Představte si: průzračné teplé moře, písečné pláže, luxusní hotely, nádherné národní parky, rozpálené rovníkové slunce, vyprahlá savana a v ní zaprášené džípy plné turistů fotografujících divoká zvířata, hliněná obydlí obklopená domorodými obyvateli žijícími jako před tisícovkou let, nedostatek vody, do očí bijící chudoba… To všechno je Keňa. Země ležící v rovníkové části východní Afriky.

 

IMG_9962_obr

A právě do této exotické destinace zamířilo ve dnech 15.–25. listopadu 20 našich poradců. Cestu do země plné kontrastů pro ně uspořádala pojišťovna Generali jako odměnu za nejvyšší produkci v období od února do července loňského roku. Tradiční relax s Generali si všichni zúčastnění užili opravdu náramně a podrobnou zprávu z této vpravdě dobrodružné africké cesty nám přivezla Míša Kramolišová:

Cesta do Keni byla poměrně dlouhá. Trvala asi 13 hodin včetně mezipřistání v egyptské Hurghadě a na ostrově Zanzibar. Tam jsme pro nepřízeň počasí přistávali dokonce nadvakrát. Po příletu do druhého největšího keňského města Mombasa nás čekala ještě 3hodinová jízda do našeho rezortu Diamonds Dream of Africa v Malindi na pobřeží Indického oceánu.

Samotný hotel byl neskutečně krásný a luxusní. Úžasná jídla, perfektní služby. Personál usměvavý a ochotný, i když jsme se museli nejprve učit rozumět jejich africké mentalitě. Na druhý den po zabydlení jsme se vydali na krokodýlí farmu, kde ovšem chovali i hady, varany a želvy. Majitel farmy Mike byl jediný běloch narozený v Malindi široko daleko. Někteří odvážlivci se fotili jak s malými varany v náručí, tak s obrovskou anakondou kolem krku. Poté jsme měli možnost navštívit centrální tržnici v Malindi, kde nakupují místní obyvatelé od ostatních prodejců, přesně ve stylu, co dům či zahrada dala. Pak naše cesta vedla do místní řezbářské dílny. Muži zde těžce pracují za neskutečně nízkou mzdu, cca 2 dolary za den. Pod jejich rukama ale vzniká neskutečná nádhera v podobě dřevěných zvířátek, postaviček, afrických masek i různých magnetek či jmenovek. Výrobky jsme měli možnost zakoupit přímo v jejich obchodě nebo počkat, až nám tyto výrobky nabídnou místní „veksláci“ na pláži, takzvaní Beach Boys. Samozřejmě za přirážku.

Dva dny jsme si užili pohodičku na pláži, kde si naši kluci zahráli s místními fotbal. Výběr SMS vyhrál v celku jednoznačně 4:0. Pro zájemce: Peťa Bílek má záznam utkání ☺. Taktéž jsme mohli vidět v akci místního zaměstnance hotelu Josepha, který se za několik málo chvil dokázal vyšplhat s mačetou na kokosovou palmu, aby z ní sházel kokosy a z nich nám připravil úžasný osvěžující nápoj.

Překrásné dobrodružné dva dny jsme strávili na safari v národním parku Tsavo East. Byl to jednoznačně nejúžasnější zážitek z celé dovolené. Tento národní park patří svojí rozlohou přes 11 tisíc km2 mezi největší africké národní parky. A vidět ve volné přírodě gepardy či stádo slonů, žiraf, zeber či antilop…, to je prostě něco nádherného. Člověk při pohledu na divokou přírodu začne přemýšlet nad tím, jak těmto zvířatům každým dnem ubývá jejich nedotknuté území a naopak přibývá více nepřátel v podobě pytláků či zhoršujícího se podnebí devastovaného člověkem.

Noc jsme strávili v místním kempu. Jde o jediné místo v celém národním parku, kde je možnost vystoupit z džípu a trošku si odpočinout. Nachází se přímo uprostřed africké divočiny a je obehnaný jen elektrickým ohradníkem. Zvířata se v období velkého sucha chodí napájet právě k tomuto kempu, kde jsou uměle vystavěna napajedla. Noc na safari je opravdu pro každého z nás nezapomenutelná. Vidíte absolutní tmu a slyšíte opravdové zvuky divočiny.

Cestou na safari jsme navštívili i místní školu, pozdravili děti, donesli jim pár sladkostí. Děti nám na oplátku zazpívaly své oblíbené písničky. Podmínky, v nichž se učí africké děti, by měli vidět všichni naši neposlušní školáci, kterým se každé ráno nechce vstávat do školy.

Někteří z nás se o den později ještě vydali na celodenní výlet lodí na pláž Mayungu s krásným bílým pískem. Mohli jsme si zaplavat s místní podmořskou faunou. Indický oceán je plný překrásných korálů, mořských želv a ryb všeho druhu i barev. Na pláži nám místní kluci ugrilovali čerstvé ryby, langusty a krevety, prostě pohádka. V dalších dnech jsme opět odpočívali na lehátku na pláži s kapkou dobrého moku, hráli fotbal či stolní tenis nebo se dohadovali s místními Beach Boys o cenu za nabízené zboží.

 Afrika je krásná, safari naprosto úchvatné, ale také je to země neskutečné bídy a strachu. Východ rovníkové Afriky je považován za tu opravdu nejčernější část Afriky. Tam, kde lidé nemají co jíst, jsou rádi, když mají co pít. Místní lidé mají svůj kokos, banány, kešu a mango. V každé vesnici jen jedna centrální studna, kam si všichni chodí pro vodu do plastových nádob. O jejích kvalitách není třeba hovořit. Místní mají domy postavené ze dřeva a hlíny, bez vybavení, postelí, natož elektřiny. Pro nás Evropany něco nepředstavitelného. Až v Africe si člověk uvědomí, v jakém přepychu tady žijeme.

 P.S. Dovolená byla naprosto úžasná. Až na jednoho hada v polštáři, škorpióna ve stanu, útok na Mali… Jsem šťastná zpátky tady u nás v Beskydech☺

Michaela Kramolišová

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.