„Inspiraci jsme našli u Googlu,“ těmito slovy zahájil Zbyšek Kawulok slavnostním otevření nových prostor SMS finanční poradenství v Brně, v nejvyšší budově České republiky AZ Tower. Brněnské kanceláře Esemesky ve zcela novém pojetí vás překvapí svým velkolepým prostorem. Kromě sdílených pracovišť zde naleznete klidová místa pro nerušené jednání s klientem, relaxační zóny pro neformální popovídání s kolegy i variabilní zasedačky pro školení a porady. Podařilo se vybudovat kreativní prostředí, umožňující pružně reagovat na personální potřeby poradenských týmů, které zde působí, zároveň však poskytující veškerý potřebný komfort pro schůzky s klienty a partnery.
První hosté vyjeli do 8. patra AZ Tower při příležitosti oficiálního otevření nových prostor 26. června letošního roku. Tomu však předcházel půlroční maraton stavebních a designérských prací pod vedením Lenky Andrlíkové a Radoslava Holeksy ze studia NABITO, přičemž celou realizaci koordinoval zemský ředitel Lukáš Ticháček.
„V budově AZ Tower sídlí Esemeska už od roku 2015, původně se kanceláře nacházely v 15. patře. Ovšem vzhledem k neustále rostoucímu počtu členů týmu nám tam už bylo těsno. Původně jsme uvažovali, že pronajmeme několik kanceláří v některém z dalších poschodí a budeme přejíždět. Bylo by to ale jednak nepraktické, jednak by Esemeska ztratila a rozdrobila sílu své značky. Zvolili jsme jinou cestu: pronajmout dostatečně velké prostory v 8. patře, jejichž plocha poskytne potřebný potenciál pro náš další růst,“ popisuje počátky realizace Lukáš Ticháček.
Designéři z NABITO přišli s konceptem uchopit prostor o rozloze 550 m2 jinak a netradičně. Navrhli uspořádání ve stylu Activity Based Working (ABW), což zjednodušeně znamená využít výhod otevřených prostor (takzvaných open space) a zároveň poskytnout pracovníkům dostatek dalších sekcí a zákoutí, klidových zón pro nerušenou práci i pro sdílení nápadů a informací. „Museli jsme vyvrátit obavy lidí z nedostatku soukromí a klidu na práci. Ale když se zamyslíte, v uzavřené kanceláři, která byla koncipována pro dva, se stejně nakonec tísnili čtyři. Telefonovat chodili na chodbu, aby se navzájem nerušili. A přitom třeba vedlejší kancelář byla v tu chvíli prázdná a zamčená, protože kolegové byli zrovna v terénu,“ říká designér Radoslav Holeksa. „Rozhodně jsme ale nepřišli s myšlenkou klasického open space, jak si ho lidé okamžitě vybaví: spousta pracovních kójí a neutuchající šum telefonů. Náš cíl byl jiný. Vytvořit dostatek pracovních ploch pro jednotlivé poradce – tedy sdílených pracovišť, a zároveň jim zajistit klidná místa pro nerušenou práci v uzavřených hovornách. Součástí jsou i sdílené prostory jako bar, kuchyňka, zákoutí s pohodlným posezením. Zasedací místnosti pro školení a porady jsou pak zajímavé svou variabilitou. Mezi velkou a malou zasedačkou je mobilní příčka, kterou je možné jednoduše přemístit, a obě místnosti tak propojit a zvětšit celkovou kapacitu,“ dodává Lenka Andrlíková z interiérového studia NABITO.
Průběh rekonstrukce byl specifický tím, že samotná budova je v českých poměrech vlastně takovým „mrakodrapem“, čemuž odpovídá železobetonová konstrukce i poměrně technologicky složitý systém rozvodů a vodního chlazení. Zásadnější stavební zásahy ale nebyly potřeba, a tak byly prostory po základních úpravách vybaveny nábytkem a zařízením v brandu SMS a vyšperkovány grafickými prvky v moravském stylu, jejich autorem je Jiří Jež. Celkové náklady na realizaci dosáhly 5 milionů korun.
„Významnou přidanou hodnotou celého projektu je to, že počítá s budoucím růstem našeho týmu. V současné době zde pracuje na 40 poradců a manažerů, ale i kdyby se jejich počet zdvojnásobil, stále budou moci prostory Esemesky využívat,“ říká Lukáš Ticháček. A Radoslav Holeksa dodává: „Manažera nerozhodí, když mu například dva lidé odejdou, sedm přibyde… Když přijímá nováčka, může mu ihned nabídnout zázemí a neznamená to pro něj složité hledání nové kanceláře.“