Aleš Pekárek

Aleš Pekárek je lektorem a odborným garantem SMS Akademie, v níž se vzdělávají jak nováčci, tak i ostřílení vlci finančního poradenství. Nové poradce seznamuje s Adminem, se zásadními pojmy i předpisy, učí je orientovat se v životním pojištění i penzijních produktech. Školí po celé republice, takže opravdu dost času stráví na cestách. Má rád lezení po skalách a golf, při obou těchto sportech se podle svých slov musí spolehnout jen na vlastní schopnosti. Přečtěte si, jak Aleš Pekárek vzpomíná na svou první pracovní schůzku nebo s jakými kompetencemi se začínající poradci dnes nejvíce potýkají.

Pekarek
Co rozhodlo o tom, že jste začal pracovat v SMS?

Zajímal mě obor finančnictví, takže to byl zásadní důvod.

Jaké byly vaše začátky v Esemesce?

Pro firmu pracuji od roku 2004. Začínal jsem jako poradce a z mých začátků se mi vybavuje první schůzka s klienty, kteří bydleli v rodinném domě se zahradou. Když jsem zazvonil na zvonek, objevil se ve dveřích opilý pán, který zakřičel: „Asta, ber ho!“ A vyběhl na mě vlčák…:-) Střízlivá manželka pána následně korigovala vzniklou situaci. Prostě úsměvný začátek mého působení v oboru…

Co vás na vaší současné pozici nejvíce baví a naplňuje, a co naopak na své práci nemáte moc v oblibě, kde musíte „zatnout zuby“?

Baví mě všechno. Nejde jen o práci lektora, ale i práci ve firmě se vším, co s tím souvisí… Ať jde o lektorskou činnost, nebo práci odborného garanta a komunikaci s kolegy. Jsem takový pozitivní typ. Co nemám úplně v oblibě je konzumace alkoholu. Takže na firemních večírcích musím občas zatnout zuby a něco si dát.:-)

S jakými tématy se nováčci při školení nebo v začátcích své praxe nejvíce potýkají, co jim dělá podle vašich zkušeností největší problémy?

Někteří noví poradci mají v současné době největší problémy s prací s počítačem. Tedy u někoho jde o základní počítačovou gramotnost, ale většinou se jedná o ovládání programů jednotlivých obchodních partnerů a programu Galaxy… Dá se to pochopit, protože máme opravdu hodně širokou nabídku finančních produktů a pro kvalitní poradenskou činnost je nutné umět ovládat několik odlišných systémů v různém grafickém a uživatelském prostředí.

Čím musí být podle vás vybaven dobrý školitel, jaké jsou potřebné vlastnosti, dovednosti, kompetence pro tuto profesi?

Je ideální mít odpovídající odborné znalosti vycházející z praxe, být důsledný a mít velikou, téměř neomezenou trpělivost. Vlastně asi nejlepší je být Jedi.:-)

Jak byste stručně popsal strategii vzdělávání nováčků v Esemesce? Na co se soustředíte, co jsou priority, jak navazuje další vzdělávání, jak to vlastně probíhá, časová náročnost…

Celý systém směřuje ke komplexnímu vzdělávání a k zajištění vysoké odbornosti poradců. Ať už se jedná o školení nových poradců, nebo následující vzdělávání. Komplexnost při poradenské činnosti a schopnost diverzifikace finančních produktů je při práci poradce klíčová pro stabilitu produktových portfolií klientů a tím i pro eliminaci nečekaně zrušených smluv a následných storen. Jestli poradce neumí vyřešit všechny požadavky klienta, ať už sám, nebo s pomocí manažera, tak je jen otázkou času, kdy se klient obrátí na někoho jiného…

Při školení zažíváte jistě dost nečekaných situací, čím vás účastníci kurzů překvapili?

Těch situací bylo více, ale nejvtipnější mi připadalo, když si paní během školení začala telefonovat se svou známou, jaké hnojivo je dobré používat na pokojové rostliny určitého typu a kolik světla potřebují pro optimální růst… :-)

Vaše současná pozice je spjata samozřejmě i s častým cestováním, počítal jste, kolik kilometrů ročně najedete a kolik nocí v měsíci spíte mimo domov?

Ročně najedu asi 40 000 kilometrů. Většina z nich jsou pracovní cesty.  Mimo domov spím často, ale není to nějaké dramatické…

Ví se o vás, že jste zanícený hráč golfu. Kdo vás k tomuto sportu přivedl?

Golf je fajn. Je to pro tento typ profese vhodná forma odpočinku a regenerace organismu. Ke golfu mě přivedli naši „generálové“….-) Před pár lety byla firemní akce pro manažery v golfovém resortu na Konopišti a já se tam za kolegy stavil cestou ze školení v Příbrami. Mirek Molin mi říkal, ať to taky zkusím, že je to fajn hra atd. No a já měl tisíc výmluv, že nemám čas a že je to nuda, že lezu po skalách a tohle je jen takové pinkání…  Později už se do mě pustili i Zbyšek Kawulok a Lumír Wolter, až jsem to pak jednou šel s Honzou Měšťánkem zkusit a bylo hotovo… Dneska se tomu jenom směju.

Jaký je váš domovský klub?

Jsem členem Golf Clubu Lipiny.

Jste také přímo v klubové reprezentaci. Jak často trénujete, abyste si udržel potřebnou formu?

Jsem členem týmu, s nímž hrajeme 1. ligu. Takže turnaje, kde už to není úplná rekreace :-) Trénuju, jak to jde… Letošní sezona byla pro mě ve znamení změn v technice švihu, takže čekám na zlepšení hry… a možná, že ke zlepšení dojde…:-)

Můžete zmínit vaše golfové úspěchy a nejlepší golfový výsledek?

Za úspěch považuji to, že jsem se přestal vymlouvat, že nemám čas, a začal hrát golf. Nejlepší výsledek při turnaji jsem zahrál 4 rány nad par hřiště a v tréninkovém kole jsem hrál nejlépe 3 rány pod par hřiště.

Čím si vás golf jako sport získal?

Golf bych přirovnal k lezení po skalách. U obou sportů se musím spolehnout jen na svoje schopnosti a nemůžu očekávat, že za mě někdo něco vyhraje nebo zachrání. Takže si mě získal tím, jak je nekompromisní. A je to relaxace na trávě… :-)

Kromě golfu jste ale prý také muzikant. Na jaký nástroj hrajete?

Muzikant už dlouho nejsem. Hrál jsem na kytaru, ale to už je pár let…

A jakou hudbu si pouštíte na svých častých cestách autem?

V autě mi hraje vše, co je kvalitně produkovaná hudba. Např. Vivaldi, U2, Maceo Parker, Mozart, Adele, Sting, 50cent, Rammstein, Chris Brown, David Guetta atd….

Když si chcete odpočinout, vypnout, jaký druh relaxu zvolíte, golf, skály, hudbu, nebo je to úplně jinak?

Prostě jdu spát… :-)

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.