…a všechno dopadlo jinak

Rozhovor se zakladateli Esemesky Zbyškem Kawulokem a Lumírem Wolterem přináší mnoho zajímavých informací. Věděli jste například, že jsou kamarádi už od dětství? A zajímá vás, co je to napadlo, založit finančněporadenskou společnost a pojmenovat ji jako textovku? Nebo s čím vstupuje SMS do právě se rozjíždějícího roku? Statutární ředitel a člen správní rady Zbyšek Kawulok a předseda správní rady Lumír Wolter prozradí ještě mnohem víc.

a_vse_dopadlo_jinak
a všechno dopadlo jinak 04Jak dlouho se navzájem znáte? Je pravda, že od dětství? Pamatujete si, jak začalo vaše přátelství?

ZK: Jako děti jsme vyrůstali na stejném sídlišti, bydleli jsme kousek od sebe. Vím určitě, že jsme se znali už v předškolním věku, takže jsme se museli potkat někdy koncem šedesátých let.
LW: Vsadil bych se, že to bylo na pískovišti s kyblíčkem a lopatičkou v ruce.☺

V čem tkví podstata trvání vašeho „stínování“, té stálosti od dětství až k úspěchům v podnikání?

ZK: Byli jsme parta čtyř kluků podobných zájmů a se společnou touhou po dobrodružství. Trávili jsme spolu opravdu hodně času a na naše vylomeniny bych dokázal vzpomínat celé hodiny. Ale popravdě, některé z nich nebudu vypravovat ani svým zletilým dětem. Pro jistotu, aby náhodou nepřišli o iluze, které možná o svém rodiči mají.☺
LW: Z party čtyř kluků zůstali po letech jenom dva; jeden kamarád tragicky zemřel, druhý se před léty odstěhoval a sledujeme se už jenom z dálky. Jsem ten typ, který se snaží vidět vše pozitivně, ale pokud ztratím důvěru, je konec. To se naštěstí nestalo.

V SMS tvoříte nerozlučnou dvojici, která se vzájemně doplňuje. Co máte společného a čím se od sebe odlišujete?

LW: Co máme společného? Asistentku.☺ A taky sdílíme podobné hodnoty, myslím.
ZK: A odlišnosti? Temperament.☺ Někdy Lumírovi závidím jeho schopnost sebeovládání.

zbysek_a_lumir
Jaká byla vaše cesta k finančnímu poradenství?

LW: Po dvouleté vojenské službě jsem začal pracovat v železárnách v Bohumíně, pak v třinecké Tesle a v Těšínské tiskárně. Tam jsem si začal přivydělávat zároveň jako pojišťovák. Po dvou měsících jsem porovnal výdělky a bylo rozhodnuto – přestoupil jsem do České pojišťovny. To bylo v roce 1992 a začínal jsem jako řadový poradce. V roce 1999 jsem se stal vedoucím obchodní skupiny.
ZK: Život je o náhodách. Za socialismu jsem pracoval, nebo přesněji řečeno práci jsem předstíral, v podniku vyrábějícím elektronické součástky. Dělal jsem elektrotechnika a zoufale mě to nebavilo. Po revoluci jsem proto musel něco změnit. Jak a s kým jsem se nakonec ocitl v České pojišťovně, je dost neuvěřitelná historka, tak to raději zkrátím. Začínal jsem tam jako pojišťovací poradce a objevil jsem v sobě obchodní talent.☺ Po několika letech mi pak ředitelka frýdecko-místecké agentury a naše dnešní kolegyně, paní Skácelová, nabídla pozici šéfa obchodní skupiny. Pod jejím vedením jsem získal zkušenosti, ze kterých čerpám dodnes. Díky jí za to.

Co vás vedlo k tomu založit si svoji makléřskou společnost? S jakou vizí a kde jste ji zakládali…

ZK: Začalo nové tisíciletí a to byl dobrý čas na další změnu. Ale vážně, motivace přišla od tehdejšího poněkud upjatého nejvyššího vedení České pojišťovny. A tak tři kamarádi, kteří jsme před časem spolu v České pojišťovně začínali – tím třetím byl Zbyšek Bartulec, založili v roce 2001 SMS.
LW: Přesněji řečeno nezaložili, ale odkoupili jsme 90 % akcií společnosti Metaleco, přejmenovali ji a změnili obor jejího podnikání. Zbývajících 10 % si ponechal původní majitel celého podílu – Mirek Molin, a tak se stal naším společníkem.a všechno dopadlo jinak 06

Proč název SMS? V kuloárech lze zaslechnout překlad „Slezská makléřská společnost”. Je to tak?

LW: Ano, je to tak. Začínali jsme jako malá „Slezská makléřská společnost“ a tři první písmena názvu jsou, jaká jsou. Podobnost s čímkoliv jiným je, jak vidíte, čistě náhodná.☺
ZK: Přesto dnes ta tři písmenka, jak víte, už vykládáme jinak, už nejsme pouze regionální… SMS tedy nově znamená „service- management-safety“. Tři písmenka už nechápeme jako zkratku jména, ale jako zkratku našeho kréda, našeho vyznání víry směrem ke klientům i spolupracovníkům: služba-správa-jistota.

Jak na začátky SMS vzpomínáte?

LW: Na začátku byl relativně plynulý přechod klíčových lidí z České pojišťovny do čerstvě vzniklé SMS. Startovali jsme s týmem snad 30 lidí v prostorech Válcoven plechu Frýdek-Místek. Každý se znal s každým, takže to působilo trochu jako rodinná firma.
ZK: První, velmi skromné kanceláře jsme kromě Frýdku-Místku měli ještě v Třinci, kde bylo i původní sídlo. Dohromady nás bylo, jak říká Lumír, asi 30, a to včetně čtyř majitelů a Táni Pravdové. Ta tehdy sama zvládala celou administrativu. Z lidí, kteří před 15 lety stáli na začátku a dodnes jsou součástí firmy, jmenuji dále Martu Sikorovou, Irenu Workovou a dnešního spolumajitele Radima Pěluchu.

Stránky:Další stránka

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.

2 komentářů

Napiš komentář
  1. Tomáš Rous
    Tomáš Rous 15 května, 2016, 22:58

    Martu Sikorovou, Irenu Workovou a dnešního spolumajitele Radima Pěluchu + Táňa

  2. Petronela Homolová
    Petronela Homolová 15 května, 2016, 15:09

    Radim Pelucha, Táňa Pravdova, Anna Skacelova :)