Radim Pělucha: On the road

Na dění v SMS může Radim Pělucha nahlížet z několika stran: jako zemský ředitel, jako člen správní rady nebo jako akcionář. A sám říká, že leckdy jde o velmi zajímavé úhly pohledu. Ovšem ještě pozoruhodnější pohledy se mu jistě naskýtají při projížďkách na jeho „železném oři“, na Harley-Davidson, modelu V-ROD MUSCLE 1300. Za svými prvními klienty však nejezdil na motorce, ale používal docela jiný dopravní prostředek. Už teď je jasné, že vás čeká opravdu zajímavý rozhovor.pelucha01

Jak jste se vlastně k  finančnímu poradenství dostal?

V roce 1992 po studiu na střední ekonomické škole ve Frýdku-Místku jsem začal hledat práci. Internet tehdy ještě neexistoval, a tak jsem začal obcházet peněžní domy. Navštívil jsem jeden, kde v levé části budovy sídlila Česká spořitelna a v pravé Česká pojišťovna. Ve spořitelně měli plno, ovšem v České pojišťovně o mne projevili zájem. Přijal jsem místo pojišťovacího agenta a moje kariéra začala.

Jak na tu dobu vzpomínáte?

Jsem od přírody optimista, takže pokud si zavzpomínám na staré časy, promítnou se mi v mysli většinou jen hezké vzpomínky. Ale vážně – byla to dost tvrdá škola, za kterou jsem vlastně rád. Například když jsem úspěšně splnil produkci životního pojištění v daném kvartále, nikoli však limit majetkového pojištění, byl jsem provizně krácen i o 50 %. Jestliže jsem plánu dosáhl, dostal jsem plnou provizi.:-) To je motivace pro dnešní poradce asi nepředstavitelná.:-) Bohužel tehdejší vedoucí měli opravdu minimální manažerské dovednosti. Navíc bylo nutné dodržovat nařízení a úkoly zaslané z centrály, přestože byly často zcela nesmyslné. Od toho se samozřejmě odvíjely výkony a celková nálada. Velká změna nastala v roce 1998, kdy jsem byl přidělen pod nového vedoucího obchodní skupiny Zbyška Kawuloka. Ten zavedl změny v řízení skupin, vytvořil systém spravedlivého odměňování podle výkonu a ukončil „kamarádsko-kmotrovské“ vazby. Samozřejmě jsem situace využil. Práce mne začala bavit, pracoval jsem 16 hodin denně a výsledky se rychle dostavily. Dostali jsme pobočku ČP Frýdek-Místek do první trojky v ČR a já se ocitl v „obchodní elitě“:-).

pelucha02

O něco později jste pak stál u zrodu SMS. Jak si vybavujete její začátky?

V roce 2001 jsem dostal nabídku opět od Zbyška Kawuloka, že s Lumírem Wolterem a Mirkem Molinem zakládá makléřskou firmu a zda se nechci zapojit. Již delší dobu jsem cítil, že dělat výhradního zástupce jedné pojišťovny není marketingově úplně ideální a nejsem schopen kvalitně pokrýt požadavky klientů. Zároveň jsem chtěl své zkušenosti využít při budování rozsáhlejší obchodní sítě a u ČP to nebylo možné. Ovšem začátky v „baby“ SMS nebyly vůbec snadné. Neměli jsme žádné školicí systémy, neexistoval kariérní řád, provize byly oproti dnešku poloviční … Byli jsme malá „garážová“ firma. Svou pružností, otevřeností a transparentností jsme se ale stali novým prvkem na obchodním trhu. S odstupem času jsem moc rád, že jsem měl možnost účastnit se těchto těžkých a zároveň krásných začátků.

Existuje i něco, na co vzpomínáte nerad, co bylo složité, náročné, bralo vám energii…?

Na co vzpomínám nerad, se odehrálo právě v době mého působení v České pojišťovně… Ale získal jsem díky tomu životní školu, kterou využívám stále, a vím, „jak se některé věci nemají dělat“:-). Takže i špatné vzpomínky jsou super.

DSC_0899
Jak se společnost SMS během let podle vás změnila?

Z malé garážové firmy jsme se v životním pojištění dostali do první pětky největších makléřských firem v České republice. Máme stovky poradců. Před patnácti lety jsem znal všechny osobně a oni znali mne. Dnes jsme firmou s šesti zemskými ředitelstvími, a to už je síla. Během vývoje přibyli do našich řad skvělí lidé a neumím si již SMS představit bez nich. Třeba bez Františka Saidla a jeho GALAXY, Aleše Vavrečky s firemním obchodem a praktickými školeními, Aleše Pekárka se školením nováčků… a mohl bych pokračovat dále… Za ta léta máme ve firmě mozky, kteří ji změnili a neustále ji posouvají vpřed.

Začal jste takzvaně od píky a postupně jste se vypracoval až na pozici zemského ředitele. Co bylo na této cestě pro vás nejtěžší? Vnímáte to tak, že jste už dosáhl pomyslného vrcholu?

To „takzvaně od píky“ je v mém případě opravdu trefné. Mnozí kolegové už slyšeli moji historku, jak jsem v začátcích jezdil za klienty na kole, protože auto jsem neměl. Běžně jsem denně za klienty najezdil 50 kilometrů. Ale to už je opravdu dávno, použiju hlášku z jednoho filmu, „před dvaceti lety a dvaceti kily“.:-) A co bylo na cestě od šlapacího kola do sedačky luxusního auta nejtěžší? Pro mne zkombinovat časově práci s rodinou tak, aby žádná strana nebyla zanedbávána. Pomyslného vrcholu jsem doufám ještě nedosáhl, protože z něj už se většinou směřuje jen dolů, navíc na vrcholu prý nejvíc fouká.:-)

pelucha03

Co vás motivovalo na začátku vašeho podnikání v SMS a co je tou motivací nyní?

Hlavní motivací byla tehdy pro mne možnost seberealizace a volnější styl práce. A také finance. Mým letošním cílem je průběžně rozšiřovat obchodní sítě, vylepšovat pracovní podmínky pro poradce a manažery, a zajistit tak jejich spokojenost i vyšší příjmy. Rád bych letos dosáhl snížení storen v obchodní struktuře alespoň na hodnotu 11 % a zvýšení obratu o 15 %, tedy celkově bychom tak měli obrat zvýšit o 20 %. Matematická otázka – kolik má moje struktura dnes průměrné storno?:-)

Změnilo se něco ve způsobu vaší práce za dobu, kterou v SMS pracujete?

Jednou z hlavních změn je, že dnes se můžu zaměřit „jen“ na vedení svého ředitelství, call centra a celofiremního vývoje. Ještě před šesti lety jsem práci kombinoval s obchodní službou v terénu, ale s přibývajícími funkcemi jsem pochopil, že se to časově nedá zvládat. Když se mi klient ozve, tak jej buď předávám svým poradcům, nebo využiju služeb finančních specialistů SMS zajišťujících kvalitní servis celého finančního portfolia. Dalším vynikajícím pomocníkem, který ušetří čas a zvýší efektivitu, je program GALAXY. Je velká škoda, že ho zatím nepoužívají všechny obchodní skupiny. Finanční přínos pro klienta i poradce je po třech letech provozu naprosto jasný.

Jste prvním a prozatím jediným zemským ředitelem, který využil možnost pořídit si akcie společnosti. Co vás k tomu vedlo?

Opět zavzpomínám na začátky SMS. Už tehdy jsem dostal dvě možnosti působnosti. Buď být přímo v představenstvu, společně řídit firmu a být odměňován z dividend, nebo vytvořit obchodní síť a být odměňován provizně. Tehdy mi bylo dvacet sedm let a cítil jsem, že budu určitě prospěšnější v obchodě, kde se lépe realizuji. Navíc práci jen v kanceláři jsem si neuměl představit. Po letech se změnou občanského zákoníku vznikla možnost, že můžu paralelně fungovat ve funkcích zemského ředitele, člena správní rady a být zároveň i akcionářem. Takové uskupení funkcí mi dovoluje dívat se na SMS jak ze strany obchodní sítě, tak i ze strany vlastníků, a věřte, jsou to velmi zajímavé úhly pohledů.:-) Jsem za tuhle profesní možnost, kterou vlastně nikdo jiný ve firmě nemá:-), velmi rád.

DSC_0285
Vaše ředitelství je v rámci SMS obratově největší. V čem spatřujete hlavní příčinu svého úspěchu?

Jak řekl jeden z mých nejlepších manažerů, „základ je sednout si do auta a nastartovat.“ A já s ním souhlasím. Bez pracovního nasazení, trpělivosti, energie a optimismu, s tím, že budu jen koukat v kanceláři na hodinky, kdy můžu jít domů, to fungovat nikdy nebude. Dalším stupněm k úspěchu je vybrat si správné typy lidí, věnovat jim svůj čas. A zároveň ho neztrácet s těmi, kdo o něj nestojí. Dříve nebo později každý narazí na ty správné kolegy, a jak se říká, „vrána k vráně sedá“. Takže pokud je člověk vránou slušnou, výsledky se dostaví. Děkuji tímto všem svým kolegyním a kolegům, protože bez těchto skvělých a slušných lidí bychom já ani SMS nefungovali.

Máte nějakou zásadu, kterou se v práci řídíte?

DSC_0255Dlouhá léta jsem byl členem skautského 4. oddílu Místek, a tak se držím hesla „BUĎ PŘIPRAVEN“. Snažím se předvídat různé životní překážky a prekérnosti a předcházet jim. Ne vždy to vyjde, kupříkladu když narazíte na „nepředvídatelnou, lživou vránu“ a včas to neodhalíte, tak to potom dost psychicky i finančně bolí. Někteří manažeři určitě vědí, o čem hovořím.

Je o vás známo, že vaším oblíbeným dopravním prostředkem je Harley-Davidson. Jak jste se k motorkám dostal? Bylo to vaše pradávné přání, pořídit si Harleye?

Jako náctiletý jsem začal jezdit na motorce „pionýr“ na skautském táboře ve funkci rychlospojky Čeladná–Frýdek-Místek a zpátky, mobilní telefony tehdy nebyly. Toho nadšení, když jsem dosáhl 60 km v hodině, dokonce dojel do cíle a dovezl dopisy od rodičů skautíkům…:-) Potom jsem si dodělal papíry na silnější kubaturu a koupil Hondu VTX 1300 cruiser. To už byl jiný „macek“. A protože změna je život a říká se, „pokud motorku, tak jedině Harley“, tak jsem si loni koupil Harley-Davidson V-ROD MUSCLE 1300. Muscle je v překladu svalovec. Je to typ, který se vymyká představám o motorkách této značky. Jedná se o sport-cruiser bike vytvořený ve spolupráci s Porsche. Což je znát jak na rychlosti, tak na brzdách. Nesmím zapomenout na zvuk HD. Žádná jiná značka motorky ho dosud nepřekonala. Když spustí burácivé výfuky Jekyll & Hyde, tak prý jde mráz po zádech.:-)

Účastníte se motorkářských srazů? Máte rád společné vyjížďky?

DSC_0938Na motorkářské srazy jezdím velice rád. Sjíždí se tam různí lidé a v motorkářském oblečení nerozpoznáte, co jsou zač. Je to ideální možnost vyzkoušet si barevnou typologii ze školení Františka Saidla.:-) Když k vám přijde týpek celý v kůži, v okovaných botách, s doutníkem a po rozhovoru zjistíte, že je to ředitel banky nebo doktor práv – tvářit se pak nepřekvapeně dá někdy velké úsilí. Do skupiny Hells Angels, Bandidos, Outlaws, Nočních vlků či jiného gangu nepatřím.:-) To by mi statutární ředitel SMS asi nedovolil.:-) Ale mám plno přátel například v motoklubu CANNONEERS z Frýdku-Místku. Je to fajn sehraná parta nadšenců, kteří pořádají motosrazy. Loni jsme s manažerem Lukášem Novotným, taky motorkářem, při projížďce Českým rájem přišli na myšlenku založit motorkářský klub SMS. A letos už přecházíme od myšlenek k činům. Členem může být každý z poradců SMS, jeho klient nebo rodinný příslušník vlastnící jednostopé motorové vozidlo. Logo už máme a internetové stránky právě vznikají. Pokud vše vyjde, v květnu už bychom mohli vyjet na první sraz. Všechny budeme informovat na Facebooku SMS.

Liší se komunita motorkářů, co mají chopper/Harley, třeba od komunity rychlých silničních motorek, nebo třeba nazdobených cruiserů?

Cruisery a choppery jsou si velmi podobné, jedná se o pohodlné mašiny na pohodovou jízdu, z jejichž sedel se kocháte pohledem na krajinu, kterou projíždíte. Silniční motorky a sportsbike už jsou zase jiná třída. Při jízdě na nich nemáte čas se kochat. Požitkem je rychlost a adrenalin. Rychlost těchto motorek běžně dosahuje 300 km/h, a pokud si někteří motorkáři hrajou v běžném silničním provozu na Valentina Rossiho, tak to dříve či později nedopadne dobře. Ohrožují bohužel nejen sebe, ale i všechny ostatní, a navíc dělají špatné jméno svým kolegům. Cestovní motorky jsou už dle svého názvu uzpůsobeny na daleké trasy a pohodlné cestování. A nesmím zapomenout na motocykly endura. To jsou biky nastavené na to, vyřádit se na polních cestách a v lesích. Opět adrenalinová záležitost. Když se řekne, že je někdo „motorkář“, lidé si hned představují naprosté stereotypy. Ale je to přesně naopak. Na motorce jezdí např. Yves Reniér – francouzský herec známý z role komisaře Moulina, modelka Marisa Miller, která nafotila reklamní fotky pro HD, Lorenzo Lamas – herec ze seriálu Odpadlík, a třeba také já, říďa ze SMS.:-) Určitě nejsme stejné typy lidí.:-) Všechny nás spojuje svoboda, volnost, rozmanitost a volnomyšlenkářství… Cílem motorkáře je v první řádě požitek z jízdy a až na druhém místě konkrétní cíl, do něhož míří. I proto jsme heslo pro náš mototým SMS zvolili „Cesta je cíl“.

Kam a s kým rád na své motorce vyrážíte?

Motorky jsou skvělý prostředek pro navázání konverzace a poznávání nových lidí. Díky motorce mám plno přátel z různých oborů a neustále získávám další. I na benzince se dají navázat kontakty a přátelství s bikery a vyrazit na neplánovanou projížďku. Také hodně mých kolegů, a dokonce i kolegyň v SMS vlastní motorku a vyjíždíme na cesty, které jsou cílem. Mám velké štěstí, že moje přítelkyně má pro mou zálibu pochopení, motorek se nebojí a ráda se se mnou projede. Motorky obecně nejsou pokládány za zrovna bezpečnou záležitost. Nehody motorkářů (ať už zaviněné, či velmi často nezaviněné, avšak s vážnými následky) jsou víc než časté.

Co je podle vás nejdůležitější, aby jízda na motorce byla pokud možno co nejbezpečnější?

DSC_0980

Záleží hlavně na rychlosti bikera, jeho zkušenostech. Musí umět předvídat chování ostatních řidičů. Pokud předjíždí kolonu aut rychlostí nad 100 km/h tak dříve nebo později nějaké to auto „se starým pánem v klobouku“ vybočí doleva a z bikera je letec. Říká se, že motorkáři jsou dárci orgánů, ale není to tak. Většinou to, co z nich zbude, je nepoužitelné. Na druhou stranu řidiči aut u nás nejsou tolik ohleduplní jako v západní Evropě. Tam je naprostá samozřejmost pustit rychlejší vozidlo a nemusí to být ani motorka. Řídím se dvěma pravidly. Jedno je předvídat a jet rychlostí, abych vždy dobrzdil, a to druhé – motorky se nebát, ale mít z ní respekt.

Máte také další záliby? Jak relaxujete a čerpáte energii?

Hodně času věnuji rodině, zahradě, pokud se donutím, tak zajdu do fitcentra. Ale hlavně rád vyrážím do zahraničí. V Africe i Asii jsem již byl a nyní mě láká Amerika. A samozřejmě pokud tento kontinent, tak jak jinak než na Harley-Davidson chci sjet legendu – Matku cest – starou dobrou Route 66. Měří 3 940 km, začíná v Chicagu a končí v Los Angeles. To bude skvělý relax, tam vyčerpám i načerpám plno energie. Takže plány jsou, ale to jsme vlastně zase u motorek.:-)

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.

1 komentář

Napiš komentář
  1. Jakub Malének
    Jakub Malének 16 května, 2016, 10:53

    Super rozhovor. Znal jsem pana Radima Pěluchu osobně (komunikoval jsem s ním jako poradce SMS) a musím říct, že je to skvělý manager. Dokáže motivovat, pomoci a vidět věci optimisticky a reálně. Myslím, že je to výborný příklad jak SMSka funguje.