Rád v kuchyni tančím

Cílevědomý obchodník s jasně vymezenou pracovní strategií, vášnivý tanečník s mnoha mezinárodními úspěchy, vytrvalý běžec outdoorových překážkových závodů a třeba také zapálený kuchař (nedávno dokonce účastník známého pořadu Prostřeno!). Všechny tyto stránky se potkávají v osobnosti Robina Juppy, manažera pražské pobočky společnosti SMS. V rozhovoru prozradí nejen to, jak vidí současnost a budoucnost finančního poradenství, ale dočtete se také, kterého svého tanečního úspěchu si nejvíce považuje, jak komentuje svůj smysl pro humor a co ho zaměstnávalo na sklonku léta.

juppa2_ru
V společnosti SMS působíte již osm let. Jak jste se k této práci dostal? Jak vzpomínáte na své začátky v SMS?

juppa1O SMSce jsem se dozvěděl od své spolužačky, jejíž přítel v Praze hledal nové poradce pro vznikající pobočku. Tou dobou jsem byl čerstvě po maturitě na taneční konzervatoři. Dobře jsem si uvědomoval vrtkavost své budoucí kariéry, a tak jsem měl zájem o nové možnosti uplatnění. Sešel jsem se s Honzou Měšťánkem, který mě zaujal svým charismatem a „famózní“ energií :-). Okolí mě od této práce odrazovalo, a možná právě proto jsem měl touhu dokázat, že to zvládnu. Nepopírám, že v té době to byla práce daleko jednodušší, už kvůli větší otevřenosti klientů a menší agresivitě konkurence.

Jak se společnost SMS za danou dobu změnila? Vidíte nějaký posun?

Pamatuju dobu, kdy kanceláře vypadaly, jak když „pejsek a kočička vařili dort“. Když poradci nebo jejich rodiče a prarodiče doma něco nepotřebovali, tak tím vybavili kancelář :-). Školení a adaptaci nováčků jsme dělali na koleně, a proto se dlouhou dobu prodávalo jen pojištění a ne komplexní poradenství. Jsem rád, že mohu porovnat tento kontrast s dnešní dobou. Díky SMS Akademii vznikl ucelený systém vzdělávání, a tím nová možnost neustále zlepšovat profesionalitu poradců. Těší mě, že potkávám spoustu zajímavých osobností, jak z řad školitelů, tak i poradců, kterým úroveň naší práce není jedno. Za jednoho z nejvýraznějších považuji Michala Snášela, který mě v mém uvažování posunul nejdále. Celkově se brand společnosti vytáhl na velmi vysokou úroveň.

juppa3Co vás motivovalo na začátku vašeho podnikání v SMS a co je tou motivací nyní? Funguje stejný hnací motor i ve vašem soukromém životě?

Ze začátku mi skutečně šlo o to, přesvědčit okolí a i sebe samého, že na to mám. Dnes jsou potřeby podobného druhu snad zcela zažehnány. Co mě baví a motivuje, je rozvoj mé osobnosti prostřednictvím druhých lidí, které denně potkávám. Je velmi zajímavé komunikovat s nepřeberným množstvím typů lidí a učit se reagovat na jejich osudy. Neopominutelný je dobrý pocit z toho, že jim pak můžu skutečně pomoci.

Co jste změnil na způsobu své práce za poslední dva roky a co za posledních pět let?

Před pěti lety jsem začal budovat svůj tým, který je sice malý co do počtu, ale vysoce produktivní. V poslední době se hodně věnuji jeho rozvoji z hlediska zkvalitňování práce jednotlivců. Nábor nováčků pro mě tedy teď není úplně prioritní. Stále se věnuji aktivnímu poradenství. Je pro mě důležité, abych neztrácel přímý kontakt s klienty a vytvářel si ucelený přehled o jejich postoji vůči poradenství. Na základě těchto poznatků pak vytváříme různé modelové situace a obchodní strategie.

Jaké jsou podle vás tři nejdůležitější manažerské dovednosti či zásady při práci s poradci?

Zcela zásadní je z mého pohledu přehled napříč oborem. Největší problém ve finančním poradenství jsou manažeři „náboráři“, kteří masově přivádějí nové tváře, vůbec nehledí na kvalitu svého poradenství a jde jim pouze o kvantitu produkce. Manažer by tedy měl mít neustále přehled o znalostech poradců. Dále je podle mě pro manažera důležitá trpělivost s nováčkem a zralý úsudek o jeho schopnostech. Nedočkavé vyslání poradce na schůzky může vést spíše k poškození klienta a jména společnosti.

Máte i nějaké negativní zkušenosti s poradci?

Těžko zkrátit do pár vět. Poradenství láká nemálo spekulantů, kteří chtějí snadno a rychle vydělat peníze a zmizet. Co za spoušť po nich zůstane, je nezajímá. Zkušenosti s nimi jsou cenné, ale v tomto případě kéž by raději nebyly.

Má podle vás finanční poradenství jako zaměstnání perspektivu? Co byste dnes doporučil novým poradcům?

Byť se neustále přetřásá změna zákona a regulace provizí, tak si myslím, že finanční poradenství perspektivu má. Nové podmínky budou pro někoho nezajímavé, a tak svět poradenství opustí. A právě to já osobně vnímám jako novou příležitost. Spousta klientů přijde o své poradce, a tak vznikne nová práce pro ty, kdo vydrží.

Kdybyste měl jednou větou nebo třeba pořekadlem či příslovím vyjádřit svůj současný postoj k podnikání, jaká věta by je nejlépe vystihovala?

„Na konci poznáš, jak jsi měl začít.“

Jak vidíte budoucí vývoj v oblasti finančního poradenství na českém trhu?

Několikrát jsem se setkal s takovým přístupem klienta, kdy uznal, že špatnou práci odvedl poradce jako jednotlivec, a nezanevřel na finanční poradce jako takové. Mám tedy pocit, že náhled veřejnosti na finanční poradenství se zlepšuje. Myslím si, že je tedy v našich rukou, abychom do budoucna odváděli co nejlepší práci a klienty přesvědčovali o smyslu a důležitosti naší činnosti.

Je o vás známo, že disponujete výjimečným nadáním k tanci. Kdy jste s tancem začal? Jak byl váš talent objeven? Jak jste se k závodnímu tančení dostal?

juppa5S tancem jsem začal v útlém věku. Přivedla mě k němu máma, jelikož to byl její nesplněný sen. Nebudu lhát, že jsem odjakživa oplýval vášní k tanci. Na základní škole jsem se za to dokonce styděl. Spíš jsem si představoval, že bych místo do tanečního sálu chodil na fotbalové hřiště. S postupem času jsem si k tanci vztah vybudoval a díky tomu si za střední školu zvolil taneční konzervatoř. Dnes vnímám všechny přínosy, které mi tancování dalo. Naučilo mě nebát se vystupovat před lidmi, společenskému chování a snad zdravému sebevědomí.

Jakých úspěchů v tanci jste dosáhl a kterého si nejvíce ceníte?

V latinskoamerických tancích jsem dosáhl mezinárodní taneční třídy. Ve standardních formacích jsme se stali za rok 2005 mistry ČR, v roce 2006 vicemistry ČR a dále jsme byli semifinalisté mistrovství Evropy a světa pro rok 2006. Za největší taneční úspěch považuji to, že jsem se díky němu dal dohromady s mojí brzy nastávající ženou :-) .

Věnujete se aktivně tanci i dnes?

Tanci se v současné době věnuji spíše příležitostně. Když zazní latinskoamerické rytmy, probudí se moje taneční zdravé jádro a nenechá mě dlouho sedět. Jsem přesvědčen, že mě tanec bude provázet celým životem.

Máte i jiné koníčky než tanec?

Poslední 2 roky se věnuji extrémním překážkovým běhům Spartan Race. Líbí se mi sáhnout si na samé dno sil a poznat, co vlastně moje tělo dokáže. Jsem vášnivý kuchař a rád relaxuji u nějaké hry na Playstationu.

juppa6

Podle slov vašich kolegů máte specifický smysl pro humor, je prý takzvaně na rovinu… Jaké máte zkušenosti s reakcemi ostatních?

Řekl bych, že pro někoho, kdo o mně nic neví, není první setkání se mnou úplně jednoduché. Pravda je, že můj humor nemusí být úplně pro každého. Část lidí, co mě vidí poprvé, má z mé osoby rozporuplné pocity, ale jakmile mě blíže poznají, tak pochopí, že nic ode mě není myšleno zle. Mám vnitřně nastaveno, že je lepší si nepříjemné věci říct humornou formou než v dusné atmosféře.

Máte něco jako 13. komnatu? A na jakou věc či dovednost jste v životě pyšný?

A nemyslíte si, že 13. komnata je něco tak soukromého, že nepatří do bulvárního plátku :-)? Pyšný jsem na jednu svou vlastnost. Dokážu se vyhecovat k extrémním výkonům, až sám sebe překvapím.

Jaké jsou vaše nejbližší plány?

V době, kdy děláme tento rozhovor, mi končí natáčení pořadu Prostřeno! A hned pak s partnerkou máme svatbu. Takže konec léta je dost nabitý.

juppa4

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.