Mauricius – dovolená snů

Téměř 9 000 kilometrů. Takovou vzdálenost museli překonat výherci na cestě mezi Prahou a exotickým rájem na ostrově Mauricius. Po zhruba dvanáctihodinovém letu putovali do hotelu Victoria Beachcomber Resort & Spa u zálivu Grand Bay v severní části ostrova, kde na ně čekalo ubytování v koloniálním stylu s výhledem na Indický oceán.

Mauricius soutěž

Kromě tradičních dovolenkových aktivit se během sedmidenního pobytu mohli vydat na prohlídku korálových útesů na lodi s proskleným dnem, využít přístup na osmnáctijamkové golfové hřiště nebo navštívit místní lázně a saunu. Během speciálních tematických večerů vyzkoušeli francouzská, asijská či kreolská jídla. A v italské restauraci si pak mohli užít romantickou večeři pod hvězdným nebem s výhledem na záliv a hlavní město Port-Louis.

Denisa a Vladimír Holazovi se zpětně shodli na tom, že je to dlouhá cesta, ale cíl stojí za to. Dlouhého letu nelitoval ani Tomáš Koutný: „Člověk je po „pár“ hodinách v ráji. A ta krásná pláž, palmy, čistý a průzračný oceán!“ Jak se zdá, ten učaroval jednoduše všem. Včetně Anny Skácelové: „Když se řekne Mauricius, vybaví se mi zelená svěží barva nádherné přírody na každém kroku, průzračný oceán, korály, bílé pláže, vynikající gastronomie, příjemní lidé i klima. Skvělé místo pro dočasný útěk z civilizace.“

Mauricius je ostrov vulkanického původu celý obklopený korálovým útesem. Leží v Indickém oceánu na východ od ostrova Madagaskar. K Mauricijské republice však náleží ještě další tři ostrovy, přičemž ten nejvzdálenějších z nich leží přes 1000 kilometrů severně.

Zajímavé je, že i přes jeho malou rozlohu se jedná o nejbohatší a nejlidnatější stát v Africe bez stálé armády. Přesto (anebo možná právě proto) patří mezi místa s nejmenší kriminalitou na světě. Návštěvníky tu neohrožují ani v indickém oceánu hojně se vyskytující žraloci, korálový útes zde funguje jako přírodní ochranná bariéra. Během pobytu se tak není třeba ničeho bát. „Kromě krásného korálového moře, sluníčka a dobrého jídla nezapomenu na mého malého, ani ne 6měsíčního synka, se kterým jsme si společně hráli v moři,“ vzpomíná Petr Sázavský. A tak Karibik už dávno není jedinou destinací s dlouhými bílými písčitými plážemi a výborným rumem. „Je to naprostý Ráj na zemi, odkud jsme si odvezli krásné zážitky s plaváním mezi delfíny,“ říká Lucie Košiková.

 

Na Mauriciu udržují dlouhou tradici pěstování cukrové třtiny, kvůli které musely z velké části ustoupit původní všudypřítomné pralesy. Část z nich naštěstí zůstala zachována i s původními vodopády a exotickou faunou. Na zaniklých plantážích později vznikly luxusní golfové resorty.

Během dlouhých let na Mauriciu stihli uplatňovat svoji nadvládu Arabové, Nizozemci, Francouzi i Britové. Na místní plantáže cukrové třtiny si vozili otroky z Indie a Afriky, jejichž potomci na ostrově dodnes zůstávají. Přestože oficiálním úředním jazykem je v této zemi angličtina, místní si zde převážně z francouzštiny vytvořili zvláštní jazyk nazývaný kreolština. „Mauricius je splněný sen o věčně zeleném a prosluněném ráji. Ostrov, kde mohou žít lidé pospolu i odlišným náboženským vyznáním.“ Pro Olgu Čepelovou to byla zkrátka „určitá romantika, kterou je třeba zažít na vlastní oči.“

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.