Téměř 9 000 kilometrů. Takovou vzdálenost museli překonat výherci na cestě mezi Prahou a exotickým rájem na ostrově Mauricius. Po zhruba dvanáctihodinovém letu putovali do hotelu Victoria Beachcomber Resort & Spa u zálivu Grand Bay v severní části ostrova, kde na ně čekalo ubytování v koloniálním stylu s výhledem na Indický oceán.
Mauricius – dovolená snů
Kromě tradičních dovolenkových aktivit se během sedmidenního pobytu mohli vydat na prohlídku korálových útesů na lodi s proskleným dnem, využít přístup na osmnáctijamkové golfové hřiště nebo navštívit místní lázně a saunu. Během speciálních tematických večerů vyzkoušeli francouzská, asijská či kreolská jídla. A v italské restauraci si pak mohli užít romantickou večeři pod hvězdným nebem s výhledem na záliv a hlavní město Port-Louis.
Denisa a Vladimír Holazovi se zpětně shodli na tom, že je to dlouhá cesta, ale cíl stojí za to. Dlouhého letu nelitoval ani Tomáš Koutný: „Člověk je po „pár“ hodinách v ráji. A ta krásná pláž, palmy, čistý a průzračný oceán!“ Jak se zdá, ten učaroval jednoduše všem. Včetně Anny Skácelové: „Když se řekne Mauricius, vybaví se mi zelená svěží barva nádherné přírody na každém kroku, průzračný oceán, korály, bílé pláže, vynikající gastronomie, příjemní lidé i klima. Skvělé místo pro dočasný útěk z civilizace.“
Mauricius je ostrov vulkanického původu celý obklopený korálovým útesem. Leží v Indickém oceánu na východ od ostrova Madagaskar. K Mauricijské republice však náleží ještě další tři ostrovy, přičemž ten nejvzdálenějších z nich leží přes 1000 kilometrů severně.
Zajímavé je, že i přes jeho malou rozlohu se jedná o nejbohatší a nejlidnatější stát v Africe bez stálé armády. Přesto (anebo možná právě proto) patří mezi místa s nejmenší kriminalitou na světě. Návštěvníky tu neohrožují ani v indickém oceánu hojně se vyskytující žraloci, korálový útes zde funguje jako přírodní ochranná bariéra. Během pobytu se tak není třeba ničeho bát. „Kromě krásného korálového moře, sluníčka a dobrého jídla nezapomenu na mého malého, ani ne 6měsíčního synka, se kterým jsme si společně hráli v moři,“ vzpomíná Petr Sázavský. A tak Karibik už dávno není jedinou destinací s dlouhými bílými písčitými plážemi a výborným rumem. „Je to naprostý Ráj na zemi, odkud jsme si odvezli krásné zážitky s plaváním mezi delfíny,“ říká Lucie Košiková.
Na Mauriciu udržují dlouhou tradici pěstování cukrové třtiny, kvůli které musely z velké části ustoupit původní všudypřítomné pralesy. Část z nich naštěstí zůstala zachována i s původními vodopády a exotickou faunou. Na zaniklých plantážích později vznikly luxusní golfové resorty.
Během dlouhých let na Mauriciu stihli uplatňovat svoji nadvládu Arabové, Nizozemci, Francouzi i Britové. Na místní plantáže cukrové třtiny si vozili otroky z Indie a Afriky, jejichž potomci na ostrově dodnes zůstávají. Přestože oficiálním úředním jazykem je v této zemi angličtina, místní si zde převážně z francouzštiny vytvořili zvláštní jazyk nazývaný kreolština. „Mauricius je splněný sen o věčně zeleném a prosluněném ráji. Ostrov, kde mohou žít lidé pospolu i odlišným náboženským vyznáním.“ Pro Olgu Čepelovou to byla zkrátka „určitá romantika, kterou je třeba zažít na vlastní oči.“
Čtěte také:
Sdílej článek
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.
Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.