Na konci Evropy – zájezd do Portugalska

Zájezd do Portugalska pro sedmadvacet esemesáků jsme uspořádali na podzim minulého roku. Dvanáct z našich poradců dostali pobyt odměnou za spolupráci s pojišťovnou Generali. Společně s nimi letěli do Lisabonu i Petr Kříž, Zdeněk Doležel a Richard Kratochvíl, kteří našeho třetího největšího partnera zastupovali.

Zájezd do Portugalska

Na pobřeží Atlantického oceánu jsme se ubytovali v resortu Praia del Rey z hotelové rodiny Marriott, kde na každého návštěvníka čeká veškerý komfort, který si na dovolené může přát, včetně vyjížděk na koni po přilehlé „královské pláži“. K přepravě jsme esemesákům zapůjčili auta se seznamem zajímavostí, za kterými se mohou vydat. Spontánně se utvořily skupinky a aniž by předem proběhla jakákoliv organizace, výlety byly rázem přizpůsobené pro každého. A protože mezi společnými snídaněmi a večeřemi se každá vydávala vlastní cestou, přivezli jsme zpět spoustu výletních tipů, kam se vydat za krásami nejzápadnějšího koutu Evropy.

Obidos – město portugalských královen

Pravý středověk jsme našli v městečku Obidos vystavěném kousek od pobřeží. Ještě v 16. století leželo na řece, ale od té doby, co ji zaneslo bahno, už se k hradu obklopenému bílými domy lodí nikdo nedostane. Městečko portugalských královen je obehnáno kilometr dlouhými mohutnými hradbami, které odvážní mohou projít po strážní pěšince. Místní pouliční folklórní prodej nalákal některé z nás k nákupu skvělého místního pití zvaného Ginja. Podcenili jsme jeho výjimečnost a litujeme, že jsme ho nenakoupili více. Naštěstí nám neuniklo ani portské víno. Dalo se koupit za pár babek a v odpoledním čase u bazénu nebo jen tak na pláži bylo skvělým společníkem.

V Lisabonu, městě položeném na širokém údolí ústí řeky Tejo, které vybíhá na sedm okolních pahorků, není problém se lehce ztratit. Ve spleti úzkých uliček mezi domy ozdobenými modrými kachličkami najdete plno architektonických skvostů. Památky raději nechme stranou, protože bychom pro ně potřebovali samostatný článek. Nemůžeme však zapomenout na starobylou atmosféru zapadlých zákoutí s galeriemi, vintage obchůdky a hlučnými kavárnami. A Zbyšek Kawulok se tu rozhodl zosnovat spontánní dobrodružství pro ostatní: „Jednoho dne po poledni jsem rozeslal esemesku se zadanou GPS polohou a pozval tak na pozdní oběd všechny, kteří v Lisabonu zrovna byli na výletě. Nezaváhal nikdo z nich a všichni jsme se tak sešli u velkého stolu v typické portugalské restauraci. Grilované ryby a vynikající víno nezklamaly.“ A nepleťte se, Lisabon ale není malá ani omšelá, jak by se mohlo zdát. Stejně jako obrovský New York nebo Sydney má svoji ikonu. Most Vasco de Gamy je se svými osmnácti kilometry nejdelším v celé Evropě a nápadně se podobá tomu, který možná znáte z pohlednic ze San Francisca.

Fascinující podívaná – Mys Cabo de Roca

Jen půl hodiny odtud jsme našli další fascinující podívanou. Mys Cabo de Roca, úplný konec Evropy, je 150 metrů vysoký větrný útes, který bičují vlny Atlantského oceánu. Nečekejte civilizaci, nejzápadnější cíp kontinentu je opuštěným divokým místem.

Portugalsko, Mys Cabo de Roca

Kam za golfem v Portugalsku?

Polovina výletníků se každý den vydávala za golfem. Hřiště byla úchvatná se skvělým zázemím, kuchyně pro posílení nikdy nezklamala. Počasí bylo na začátek října excelentní, odpaly tak šly mnohdy všem samy. Tak skvěle se dny trávily na místních greenech:

Portugalsko-kolaz02

West Cliff Golf Links

Za jedno z nejlepších golfových hřišť v Evropě je považován West Cliff Golf Links sousedící s naším resortem. Takže zatímco milovníci historie museli za skvosty cestovat, milovníci golfu se prakticky nemuseli hnout. Poblíž jim bylo k dispozici hřiště táhnoucí se podél pobřeží Atlantiku až do piniových hájů s lehce zvlněnými písečnými dunami navržené neteří slavného golfového architekta Peta Dye.

Praia del Rey

I hřiště Praia del Rey na Královské pláži nám nabídlo devět jamek s panoramatickým výhledem na oceán. Jeho dalších devět jamek se rozprostírá mezi přírodními vřesovišti a menšími propastmi a okolní vzrostlé borovice chrání hráče před poryvy větru. Navrhl jej americký architekt C. B. Robinson v roce 2014 bylo oceněno jako třetí nejlepší v Portugalsku.

Royal Obidos

O něco větší šedesátihektarový Royal Obidos se rozkládá na kopcovitém terénu u laguny Obidos. Světoznámý architekt Severin Ballesteros využil řadu přírodních překážek a navíc zde nechal vybudovat další jezírka, roklinky a potůčky, aby hru důmyslně ztížil.

Ještě před cestou domů si partička fotbalových nadšenců koupila vstupenky na fotbal a předposlední den vyrazili auty na sever na zápas do Porta. Někteří se vraceli až následující den nad ránem. Cesta byla dlouhá a po cestě zpět podél pláže míjeli spoustu barů. A jak jsme cestovali domů? Moravští letěli o několik hodin dříve, Pražští si pobyt v hotelu o pár hodin protáhli. Ve finále byli všichni doma ve stejnou hodinu.

Navštívili jsme také:

Mauricius – dovolené snů

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.