Men in Black

„Strom zasazen, barák postaven,“ říká styčný důstojník esemesáků v pojišťovně Kooperativa, Key Account Manager (KAM) Aleš Černý. Jaké má další sny a plány a kudy se ubírala jeho cesta do světa pojišťovnictví, to vám prozradí v následujícím rozhovoru.

men in blanc_final2
 Jak významným partnerem je pro Kooperativu společnost SMS?

Společnost SMS je pro Kooperativu velmi významný partner. Proto byla před třemi lety přesunuta z Agentury severní Morava na Generální ředitelství Kooperativy. Produkce v poměru k počtu poradců je opravdu velmi vysoká. SMS má tedy velmi efektivní poradce.:-)

Jak podle vás funguje vzájemná spolupráce? Vidíte nějaké rezervy?

Obchod je o vztazích. Vzájemnou spolupráci do značné míry ovlivňuje podpora regionálních KAMů, což je systém, který je v rámci naší republiky unikátní a nese své ovoce. Proto jsem znatelně pocítil výpadek skvělého KAMa – Katky Adámkové – a zrovna v regionu, kde je SMS hodně silná – na severní Moravě. Jsem rád, že jsme na začátku května konečně našli posilu „na plný úvazek“ – Petra Macháně. Do Petra vkládám důvěru, že se mu podaří obnovit vztahy a navázat na špičkový servis, který poskytovala Katka. Věřím ještě v jednu věc – že se Katka bude moci co nejdřív vrátit a vytvořit s Petrem neporazitelné duo. Spokojená spolupráce = dobrý obchod.

Jak vnímáte Esemesku vy: odlišuje se podle vás od jiných makléřských sítí, případně v čem?

Vnímám ji tak, jak vnímám její majitele – jako transparentní, rovnou a sympatickou společnost. Je vidět, že se u vás hodně přemýšlí i nad designem. Velmi produktivní je SMS v oblasti životního pojištění. Byznys je potřeba stavět na více nohách, takže by bylo určitě dobré, aby se poradci naučili produkci více diverzifikovat. Přichází doba, kdy čím dál více klientů řeší své finance komplexně. V oblasti pojištění se začíná pozornost velkých hráčů obracet k neživotu. A právě v oblasti prodeje neživotního pojištění vidím velkou příležitost našeho dalšího společného růstu. Dobře pojištěné auto, nemovitost, domácnost nebo i odpovědnostní rizika – to je základ budování vztahu mezi poradcem a klientem. Kooperativa všechna tato pojištění nabízí ve vysoké kvalitě podpořené rychlou likvidací v případě pojistné události. No a na co nesmím zapomenout – líbí se mi charitativní zaměření SMS. Sám hodně poslouchám namluvené a dramatizované knihy. Palec nahoru!

Spolupracujete i s makléři jiných společností. Dá se podle vás říct, že esemesáci jsou v něčem specifičtí?  Je pro ně něco typické?

Určitě systém práce. Pochopil jsem, že velká část schůzek je předjednána call-centrem. To je určitě ideální pro nováčky, které po vyčerpání vlastních kontaktů neodradí studené kontakty. Zkušení pak zvládají větší množství schůzek.

V jakých případech se na vás poradci SMS obracejí nejčastěji?

Jedná se o různé nestandardní ukončování smluv, spory o smlouvy, vztahové věci a podporu společného byznysu. Běžnou agendu, jako jsou náhledy na smlouvy, poptávka po konkrétním pojištění, je lepší řešit s regionálním KAMem. Trávím čtyři dny v týdnu na cestách, nejsem tedy schopen flexibilního náhledu do systému. Na metodické dotazy máme výborné metodiky:-).

Chystá Kooperativa v nejbližší době nějaké novinky či změny – něco, s čím by naši finanční poradci měli počítat?

Kooperativa slaví letos 25. narozeniny (a vím, že také Esemeska má letos 15. výročí:-). Toto jubileum chceme oslavit s našimi klienty formou produktových benefitů, které nabízíme od začátku dubna. Vyzdvihnu to nejzajímavější, například úplně nový produkt na pojištění sportovní výbavy. Konečně je tady možnost si dobře pojistit například drahé kolo, golfovou výbavu nebo potápěčskou výzbroj. Navýšili jsme pojistné plnění u vážných onemocnění a závažných úrazů.

U aut nabízíme NAPŘÍMO, které řeší nezaviněné nehody. Když mě někdo nabourá, tak mě už nemusí trápit, jakou má druhá strana pojišťovnu. Mohu si to vyřešit s Kooperativou, a to dokonce včetně zapůjčení náhradního vozidla, podobně jako u HAV. Navýšili jsme limity u pojištění nemovitostí a u cestovka. Zkrátka je toho hodně.-).

Jenom připomenu, že u aut pokračuje akce „Zelená se vyplatí“, což je skvělá možnost pro klienty, kteří mají alespoň čtyřletý bonus, jak získat bonus desetiletý. Z mého pohledu je to nejzásadnější věc v autech za poslední roky. Rádi vám řekneme, jak této akce využít.

Jak jste se vlastně ke své současné profesi dostal?

Asi by mě nikdy ani nenapadlo, že skončím ve financích. Můj sen byl stavět počítače. Koníček z mládí se pak stal dobře placenou brigádou a později i prvním zaměstnáním. Kariéra v počítačích netrvala dlouho – po měsíci jsem skončil. Ještě ten den jsem šel cvičit a v posilovně jsem se zapovídal s člověkem z banky. Pozval mě na pohovor a tím vlastně začala moje kariéra ve financích. V té době jsem začal přemýšlet o tom, co chci v životě dělat a dokázat. Začal jsem opět studovat (tentokrát už dálkově) a hlavně – začal jsem konečně makat. Po telekomunikacích jsem v bance dostal na starost stěhování. V roce 2007 jsem půl roku téměř bydlel v práci kvůli fúzi. Měl jsem sestěhovat dvě banky do jedné. Říkal jsem si tehdy, že si toho stejně nikdo nevšimne a že trávit v práci večery a víkendy je nesmysl.  Spletl jsem se. Hned další měsíc jsem měl na stole čtyři zajímavé nabídky. Vybral jsem si pozici, o které jsem neměl absolutně potuchy – „manažer pro strategické aliance“, později „manažer pro třetí strany“. Bylo mi 22 let a úplně mě to pohltilo. Nechybělo mi nadšení a motivace.

Po dalších dvou letech jsem se dostal do talentového programu banky. Ten měl za cíl vychovat budoucí manažery středního a vyššího managementu. Dostudoval jsem informatiku a vrhnul se na studium ekonomiky. Všechno to do sebe zapadalo.

Rozkřiklo se, že mě zajímají různá ekonomická témata, a dostal jsem první nabídky na přednášky. Mluvil jsem o tom, jak funguje banka, jak se hýbou peníze na trhu, jak funguje spolupráce s partnery, jak hospodařit s financemi. Začal jsem spolupracovat s různými školami – od základky až po vysoké. Pomáhal jsem studentům s diplomkami. Bylo to zase něco nového. Obecně mám rád nové věci. Svět financí mě zcela pohltil a počítače jsou už jen koníčkem.

A jak jste se dostal do přímo do oblasti pojišťovnictví?

Přibližně před čtyřmi lety mi volal bývalý kolega z banky, jestli nechci do pojišťovny. Tenkrát jsem si nedokázal představit dělat něco jiného než v bankovnictví. Nicméně po dalších dvou letech jsem se začal nudit a zatoužil jsem po změně. Když se před rokem nabídka opakovala, už jsem neodolal. Když získáte dostatečný přehled v určité oblasti, začnete lenivět. Změna vás pak probere. Opět bojujete o přízeň a slávu. Když se ohlédnu, musím říct, že cesta je mnohem zábavnější než výsledek.

Když jsme u toho ohlížení, co považujete za svůj největší životní úspěch nebo úspěchy?

Největším okamžikem v mém životě bylo narození dcery. Svůj profesní úspěch jsem vám už popsal. Jsem vděčný svým rodičům, kteří mi pomohli vnímat peníze jako cestu ke svobodě, tzn. nebýt otrokem půjček na různé nesmysly. Spíše kupovat věci, které mě jednou budou živit. Když jsem kupoval ve 20 letech byt v Praze, vrstevníci kupovali auta. Během studií jsem začal rekonstruovat rodinný dům. Dnes už mám otázku bydlení vyřešenou a zvyšuji pasivní příjem. Rychlé auto zůstalo mým snem. Jednou si ho koupím. Takže strom zasazen, barák postaven – chtěl bych ještě kluka:-).

A máte nějaké životní motto?

Mám jich více, ale dvě mě provázejí. Jsou dokonce i ze stejné knihy – Já, Claudius. Neodcituji je asi přesně: „Nejlepší vládce se vždy obklopuje chytrými lidmi“, a druhé: „Je někdy lepší být první v poslední provincii než druhý v Římě“. Mám rád Alchymistu Paula Coelha, takže nesmím zapomenout na: „Když něco opravdu z celého srdce chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil.“

Jak čerpáte síly a relaxujete?

Nedávno jsem se po deseti letech života v Praze přestěhoval na vesnici. Dřív jsem celkem hodně sportoval. Chodil jsem do posilovny, plavat, běhat, párkrát týdně na trénink kickboxu. Na to už nemám moc čas (a začíná to na mě být čím dál více vidět:-). Mám také rád počítačové hry. Kdysi jsem hodně četl. Dnes už to časově nezvládám, tak je alespoň poslouchám – při manuální práci, když řídím – skoro pořád. Z nostalgie občas postavím počítač. Pořídili jsme si loveckého psa, tak s ním běhám (no, popravdě spíš chodím) o víkendu po lese. Nedávno jsem zkusil takový ten vesnický závod se starými auty a hodně mě to chytlo. Takže se chystám postavit vlastní auto a jezdit. Auta mě baví hodně!

Kooperativa pojišťovna, a.s., působí na českém trhu již 25 let. Nabízí plný sortiment služeb a všechny standardní druhy pojištění pro občany, drobné firmy i velké podniky. Jedná se o českou firmu se stabilním zázemím skupiny Vienna Insurance Group.

Kooperativa klade důraz na kvalitu poskytovaného servisu stejně jako porozumění každodennímu životu. Důvěru klientů buduje na rychlém a osobním řešení nejen u pojistných událostí, ale také při sjednání smlouvy nebo běžném kontaktu.

V současné době má přes 2 miliony klientů a téměř 4 tisíce zaměstnanců.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.