Rozhovor se styčným důstojníkem Aegonu

S novým číslem SMSky přichází další pokračování našeho miniseriálu, v němž představujeme jednotlivé zástupce našich partnerů v trochu jiném světle než v tradičně pracovním. Tentokrát je v hledáčku našeho zájmu Rostislav Kopec ze společnosti Aegon. Rostislav je takový styčný důstojník (spojovací uzel), který zodpovídá za koordinaci veškeré spolupráce Aegonu a SMSky. Zajišťuje školení a materiálovou podporu produktu AEGON VIA, domlouvá a realizuje motivační programy. Řeší s manažery a poradci nestandardní případy nových smluv i pojistných událostí a veškeré další požadavky mimo běžný rámec kontaktního centra Aegon. 

Rostislav_Kopec_ru
Prozradíte nám něco o sobě a své rodině? Třeba, zda jste ženatý, vychováváte děti, a také odkud pocházíte?

Rodiče pochází z Karvinska, já jsem se v Karviné v roce 1954 narodil a celý život jsem tomuto kraji, i přes jeho specifika, věrný. Dá se říct, že jsem takový lokální patriot. Narodil jsem se tu, žiji tu se svou ženou, mám zde většinu rodiny a přátel. Máme dceru, která pracovně „zakotvila“ v Praze. Já také díky své práci hodně cestuji po celé ČR, ale doma jsem na Karvinsku.

Co považujete za svůj dosavadní největší životní úspěch, nebo úspěchy? Případně zda něčeho ve svém životě litujete a udělal byste to „znovu a jinak“?

kolecko_pruPokud by šel vrátit čas, tak bych určitě vyjel po studiu „na zkušenou“ do civilizovaného světa. Bohužel jsem žil v té době v jiném režimu. Vycestovat a nevědět, zda se mohu někdy vrátit, to bych nikdy neudělal. Jsem šťastný, že jsem mohl vždy dělat práci, kterou jsem si vybral a chtěl dělat. To platí i v současnosti. A abychom jen nepracovali, obrovský úspěch je to, že jsem více než třicet let ženatý – a pozor – mám stále jednu manželku. To už je v dnešní době do kroniky nebo na zápis v Guinessově knize rekordů. Podle reakcí okolí a blízkých často roznáším dobrou náladu, a o to v podstatě jde.

Čím jste chtěl být, když jste byl malý, a proč?

Ještě ve školce jsem si prošel obdobím, kdy jsem chtěl být popelářem nebo řidičem autojeřábu. Mojí nejoblíbenější hračkou byla velká dřevěná tatrovka, ta si na pískovišti poradila se vším. Naštěstí mě tato představa s přibývajícím věkem opustila a díky svému tátovi jsem začal tíhnout k jiným profesím. Tak se stalo, že jsem vystudoval VŠ a chtěl se co nejdříve osamostatnit. Což se mi povedlo už v průběhu studia na VŠ, kdy jsem si velkou část studia financoval sám.

Jakým způsobem relaxujete a co všechno rád děláte ve svém volnu?

Rostislav_Kopec_5-1024x682S rodiči jsme žili v rodinném domku a tam jsem se naučil, že pokud chce člověk bydlet v hezkém prostředí, musí přiložit ruku k dílu. Před čtyřiceti lety se vše dělalo svépomocí a mně zůstalo zvelebování svého domu a zahrady jako koníček. Věnuji mu většinu svého volného času, je to balzám na odreagování se od pracovních povinností a navíc pak můžu z terasy hodnotit, jak se dílo povedlo. Jinak docela rád jezdím na kole po vinařských stezkách na Jižní Moravě.

Jakým způsobem relaxujete a co všechno rád děláte ve svém volnu?

S rodiči jsme žili v rodinném domku a tam jsem se naučil, že pokud chce člověk bydlet v hezkém prostředí, musí přiložit ruku k dílu. Před čtyřiceti lety se vše dělalo svépomocí a mně zůstalo zvelebování svého domu a zahrady jako koníček. Věnuji mu většinu svého volného času, je to balzám na odreagování se od pracovních povinností a navíc pak můžu z terasy hodnotit, jak se dílo povedlo. Jinak docela rád jezdím na kole po vinařských stezkách na Jižní Moravě.

Kam se letos chystáte na dovolenou? Jaké země vás lákají k návštěvě?

Zamiloval jsem si Itálii – krásná země, příjemní lidé, výborná gastronomie. A miluji kafe. Ta pohoda! Kam jinam jezdit? V Itálii jsem ještě zdaleka nestihl navštívit vše zajímavé a lákavé, a tak plánujeme s manželkou letos opět dovolenou právě tam.

Jaká byla Vaše pracovně-profesní dráha? Jak jste se dostal do oblasti financí a jak dlouho už se tam pohybujete? Povíte nám, jaké máte vzdělání a v jakém oboru?

Jsem vystudovaný důlní měřič, takže úplně jiný obor. Od osmdesátých do devadesátých let jsem pracoval v rámci OKD na různých technických funkcích, od výroby až po projekty budoucího dobývání ložiska – bezvadná škola! V roce 1993 jsem udělal pracovní otočku o 180° a šel pracovat do jedné zahraniční životní pojišťovny. O to se zasloužil můj dobrý kamarád, kterému trvalo více než půl roku, než mě přesvědčil, abych šel pracovat jako OSVČ a nebyl tak na nikom závislý. V této pojišťovně jsem si postupem času vytvořil stabilní tým. V roce 2005 mě oslovil obchodní ředitel Aegonu a od té doby jsem své pojišťovně věrný. Suma sumárum pracuji v pojišťovnictví více než dvacet jedna let a jsem rád, že kamarád byl vytrvalý a podařilo se mu přesvědčit mě. Výhodou pro mě je, že jsem aktivně zprostředkovával ŽP. Dařilo se mi, a tak se dovedu vcítit do práce poradců a snad mohu přispět i radou, jak být úspěšný.

AEGON – Jedna z největších světových společností nabízející životní pojištění a penzijní investice. Aegon má 170letou historii a zkušenosti z 25 zemí celého světa. Akcie společnosti se obchodují na burze cenných papírů v Amsterdamu a New Yorku. V ČR působí od roku 2005.
  • Ústředí: Haag, Holandsko
  • Generální ředitel: Alex Wynaendts
  • Založeno: Historie Aegonu sahá 170 let zpět, nicméně společnost Aegon, tak jak ji známe dnes, byla založena v roce 1983 sloučením dvou nizozemských společností, AGO a Ennia. 
  • Historie: Aegon má ve svých kořenech několik menších nizozemských pojišťovacích společností. Vznik nejstarší z nich sahá do roku 1844. Značka Aegon se poprvé objevila v roce 1983. Dále následovala mezinárodní expanze jak v Evropě, tak na americkém kontinentě. V posledních letech Aegon rozšířil své aktivity také do Jihovýchodní Asie, Jižní Ameriky a Austrálie. 
  • Podíl na trhu: 2,7 % na trhu životního pojištění

SMS spolupracuje se společností AEGON od roku 2010.

Rostislav_Kopec_rosenberk

Pracovní zkušenosti máte určitě i s jinými makléři. Existuje něco, co se dá označit jako typická vlastnost průměrného zástupce konkrétní společnosti? Pokud ano, jak vidíte spolupráci s ESEMESáky?

Máte pravdu. Znám více makléřských společností  a každá si razí svoji strategii a klade důraz na trochu jiné hodnoty. Podle toho pak přitahuje lidi, kteří dokážou pohled společnosti na makléřský byznys sdílet. Podle chování poradců, jejich názorů, ale i vzhledu a organizace kanceláře, kde pracují, a dalších indicií lze docela dobře odhadnout, jaké hodnoty jejich mateřská společnost vyznává. Za dobu spolupráce s SMS jsem poznal hodně poradců a manažerů, kteří si uvědomují, že tuto práci má smysl dělat pouze dlouhodobě. A že je důležité budovat vztahy s klienty. Což s sebou nese další nutnost – musí se vzdělávat. Cítím, že vedení SMS poradce netlačí do prodeje konkrétního produktu pojišťovny. A funguje tu skutečná volnost výběru pojišťovny podle potřeb klienta. Lidé, se kterými jsem se tu setkal, jsou uvolnění, vstřícní.

Rostislav_Kopec_4-1024x682

V čem si myslíte, že se SMS nejvíce odlišuje od jiných makléřských sítí?

Od počátku spolupráce se SMSkou oceňuji hlavně lidskost a věcný, konstruktivní přístup vedení vaší společnosti. To se přirozeně přelévá i do manažerských a poradenských pozic. Řekl bych, že se v SMS „ nějak lépe dýchá“, protože je tu méně intrik a osobního taktizování. Nastavili jsme si pravidla vzájemné komunikace a jsem přesvědčen, že to funguje, což hodnotím podle zpětných vazeb.

Na závěr z jiného soudku. Jak asi víte, jde nám o svobodu názoru a neuniformitu, a taky máme rádi legraci. Naservírujete našim čtenářům nějaký povedený vtip?

Jeden krátký: Matka telefonuje do školy paní učitelce: „Prosím vás, nedávejte dětem úlohy z matematiky, ve kterých stojí láhev piva 1,80 Kč. Manžel nemohl celou noc usnout!“

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.