Tati, kdo mi dneska bude číst?

Eva Katrušáková, zakladatelka a ředitelka projektu Celé Česko čte dětem®, oslaví se svým týmem příští rok 10 let činnosti neziskové organizace, jejíž motto zní: „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den.“ V roce 2006 se v České republice rozjela kampaň na podporu tohoto tichého, křehkého, ale nesmírně důležitého společného sdílení času rodičů s dětmi, ze kterého ovšem rostou ty nejpevnější vazby pro zbytek života. Proč je důležité dětem číst a jak se na projektu podílí společnost SMS, prozradí v rozhovoru.

cele_cesko_cte copy
Jak to celé začalo?

Původní ideová inspirace přišla ze zahraničí: manželka polského velvyslance v USA I​rena Koźmińska přivezla ze Spojených států poznatky Jima Trelease, amerického guru předčítání, a v roce 2001 doma zahájila kampaň, která mě nadchla. Ohromně mě překvapilo, kolik lidí předčítání zanedbává. Přitom existuje už jen málo chvil, kdy si naplno uvědomujeme, jaké štěstí je být rodičem. Myšlenka o pozitivním vlivu předčítání na emoční rozvoj dítěte mi totiž byla a je velmi blízká.

Co vás k propagování čtení dětem přivedlo?

Skloubilo se zde více věcí. Láska k literatuře, kterou jsem studovala a ke které mě vedli i doma. Moje generace vstoupila do pracovního procesu s nástupem sametové revoluce a tím pádem se jí otevřely neuvěřitelné možnosti – ovšem za cenu toho, že stráví méně času s rodinou. Proto ke mně tak silně promlouvá propagace rodinných hodnot, myšlenky „být spolu“.

Proč dětem číst?

cteme_detem

Je dokázáno, že předčítání výrazně stimuluje mozek. Když dítěti pravidelně čteme, rozvíjíme tak jeho znalosti, představivost, rozšiřujeme slovní zásobu, kritické myšlení a vybavíme ho i emočním nábojem, který mu dává nezaměnitelná, silná vazba s rodičem. Dáváme mu také pocit bezpečí a rituál, který je pevným záchytným bodem. U předčítání se skutečně jedná o celou řadu výhod, které platí i pro děti nemocné či hendikepované. V dnešní době je čtení důležitější než kdykoliv předtím. Je protilátkou na všudypřítomné falešné hodnoty masové kultury. Učí nás rozlišovat mezi tím, co je správné a nesprávné. Učí nás rozlišovat, co je dobré a co zlé. Čtení má být pro dítě radost a potěšení, nikdy nuda nebo donucení. Zvídavost se u člověka nedá vynutit, ta se probouzí.

Celé Česko čte dětem® podporují mnohé známé osobnosti…

horacek

Ano, do kampaně se k dnešnímu dni zapojilo přes 80 známých osobností ze světa kultury, sportu a vědy. Naším velkým podporovatelem byl pan Václav Havel. K patronům projektu patří například Michal Horáček, Michal Viewegh, Bolek Polívka či Jaromír Nohavica.

Kdo a jak se může do celostátní kampaně Celé Česko čte dětem® zapojit?

Celé Česko čte dětem® je dlouhodobý program, který sahá k podstatě rodinné pospolitosti a tím i celé společnosti. Naše poslání šíříme prostřednictvím osvětové a mediální kampaně a konkrétních projektů. Oficiálně se k programu registrovalo již téměř 3 000 škol, školek, knihoven, mateřských a jiných center, ale i jednotlivců. Spolupracujeme s téměř 200 dobrovolníky, kteří působí ve svých regionech bez nároku na mzdu. Činnost kampaně je závislá na sponzorech a dárcích. U většiny neziskových organizací v Evropě a v USA tvoří velkou část příjmů právě dary jednotlivců a rodin, které tak vyjadřují podporu a sympatie konkrétní činnosti. Pravdivá jsou slova doktora Tomáše Rektora: „Darování je akt, který zlepšuje život jiným. Darování je cestou k nesmrtelnosti: jako když sázím strom, pečuji o něj a vím, že bude plodit i v době, až tu nebudu.“

Celorepubliková kampaň Celé Česko čte dětem® je již devátým rokem vedená neziskovou organizací stejného jména. Tady se neříká „Jdi a čti si!“, ale „Pojď, budu ti číst.“ Celé Česko čte dětem® se dodnes rozrostlo na třicet různých projektů, patří mezi ně například Čtení dětem v nemocnici, projekt Babička a dědeček do školky, Moje první kniha nebo tradiční Týden čtení dětem v ČR. V rámci osvětové činnosti pořádá nezisková organizace také konference a semináře. V Ostravě letos proběhla již pátá mezinárodní konference Čtení dětem jako základ moudré výchovy v rodině aneb Děti ve 21. století. Více informací naleznete na www.celeceskoctedetem.cz.

Jak vypadá spolupráce neziskové organizace Celé Česko čte dětem® a společnosti SMS finanční poradenství, a. s.?

Společnost SMS finanční poradenství je naším dlouholetým a dnes již generálním partnerem, bez kterého si nedovedeme představit fungování kampaně. Obrovské díky patří celému vedení společnosti a především statutárnímu řediteli panu Zbyškovi Kawulokovi za jeho aktivní postoj k filantropii a inovativní propojení firemního a individuálního dárcovství. SMS finanční poradenství nás podporuje nejen jako firma, ale na konkrétní aktivity Celé Česko čte dětem® přispívají i jednotlivci, tj. spolupracovníci našeho generálního partnera. Individuální dárci z řad SMS přispívají většinou pravidelnou měsíční platbou, ale jsou i tací, kteří darují významnou částku v rámci pravidelné vánoční sbírky SMS. Jsem přesvědčena, že díky takovému pojetí dárcovství vzniká synergický efekt.


Za těch téměř deset let existence společnosti se vám určitě nasbíralo mnoho zábavných historek…

Viewegh 2 copy

To ano, možná bych uvedla jednu, která se pojí právě se společností SMS finanční poradenství a jejím ředitelem. Před několika měsíci jsem byla na návštěvě u manželů Kawulokových, když najednou v osm večer do místnosti vplula jejich devítiletá dcera Anetka s dotazem na tátu: „Tati, a kdo mi dneska bude číst?“ Tatínek poslal svou dcerušku za starším bratrem, který však neměl čas. Tak se k nám Anetka opět vrátila a nešťastně čekala, kdo se zhostí každovečerního rituálu. Tatínek Kawulok pohotově odpověděl: „Dnes ti, Anetko, nemůžeme číst, protože máme na návštěvě paní Katrušákovou.“ Pro nás všechny to byla zajímavá a zábavná situace, tak trochu paradoxní…

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.