„Ráda bych, aby se Češi přestali bát investovat.“

Seznamte se s Barborou Kalanyos: investorkou a šéfkou oddělení externí distribuce Generali Investments CEE. Společně s vedením naší centrály dohlíží na strategii i detaily vzájemné spolupráce. Jak ji vidí ona? Čtěte dál a dozvíte se, co pro nás chystá, co ji nejvíc baví i kam sama investuje.

Rozhovor s Barbora Kalanyos

Generali Investments CEE společně s SMS finance a.s. spolupracuje již řadu let, nicméně pořád je zde velký prostor pro rozvoj této spolupráce. Co pro to, podle Vás, může udělat vedení SMS finance a naopak co konkrétně Vy?

Na počátku roku 2018 jsme si s vedením SMS finance řekli, že přišel ten správný čas na rozvoj spolupráce. Zainvestovali jsme čas do prvních školicích tour, seznamujeme se s obchodní sítí a sladili jsme obchodní procesy. Letos bychom rádi uskutečnili více osobních setkání včetně seznámení se s našimi portfolio manažery.

Jsme připraveni pro SMS finance nabídnout i produkty, které nejsou v externí distribuci standardně sjednávané. Vidíme ve spolupráci zajímavý potenciál a výborná komunikace s vedením SMS finance nás v tom jen utvrzuje. Už teď se těším na investiční konferenci, kterou myslím budete brzy pořádat! Výborný krok!

Na koho z Vašich kolegů se naši poradci mohou obracet a s jakými dotazy? Které záležitosti mohou směřovat přímo na Vás?

Ve věcech produktů, odborných dotazů, poptávky školení a konzultací je Vám k dispozici kolega Milan Klohna. V případě jeho nedostupnosti či administrativních dotazů mohou poradci využít naši linku obchodní podpory. Já osobně komunikuji především s vedením centrály a společně ladíme a vylepšujeme naši spolupráci a strategické cíle.

Představte nám svůj tým, prosím.

Celému našemu oddělení Sales (obchodu) velí ředitel obchodu Petr Mederly. Já pod ním zaštitují spolupráci s externími distributory, kolega Vlasta Prkna poté s interní distribucí. Tým key account managerů má rozdělené své obchodní partnery, o které se starají na každodenní bázi a pro SMS finance je to právě Milan Klohna, kterého jste měli možnost poznat v minulém roce. Důležitou podporou jsou ještě naše 4 kolegyně na lince obchodní podpory.

Chystá Generali Investments CEE v dohledné době nějaké produktové novinky?

Každý kvartál se scházíme s inovačním a produktovým týmem a hledáme možnosti na trhu, které by naše klienty oslovily. Aktuálně máme zvýšenou poptávku po dividendovém akciovém fondu a také naopak po 100% zajištěném fondu a výnosem odvíjejícím se od předem stanovených tržních podmínek. Rádi bychom minimálně jeden z toho spustili k prodeji ještě v prvním pololetí 2019. Jinak jsme produktové novinky spouštěli před 3 lety a myslím, že fondové prostředí vítá spíše stabilitu a historii vývoje.

Klienti by rádi slyšeli, že existují investice s vysokým garantovaným výnosem, okamžitou likviditou a nulovým rizikem. Dočetla jsem se ale, že sama byste do takových produktů nikdy neinvestovala. Proč?

Protože taková investice neexistuje a pokud by mi ji někdo nabízel, brala bych nohy na ramena. A po cestě možná „hodila echo“ na ČNB.

Sama investujete do Generali Fondu globálních značek. Proč právě do něj?
Moc se mi líbí jeho transparentnost a srozumitelná investiční strategie. Portfolio se z velké části odvíjí od žebříčku 100 globálních nejznámějších značek Světa (zveřejňuje společnost Interbrand). McDonald, Apple, Microsoft, Starbucks, Nike, Heineken…akcie takových značek (jejich firem) mohou růst rychleji než zbytek trhu. Inkasují větší marže, protože lidé si často rádi připlatí „prémii“ za své oblíbené a prestižní značky. Přesně tak vím, co s fondem kupuji a navíc denně podporuji zisky těchto firem vlastními osobními nákupy :-) Tento fond je pro mě základním pilířem akciového portfolia.

Sbírka aut

Co si myslíte o investicích do sběratelských předmětů?

Že takový investor musí být především fanouškem a mělo by se na ty předměty alespoň hezky koukat. Investor by měl mít na paměti, že nelze u takové investice očekávat vysokou likviditu, naopak počítat s dlouhým investičním horizontem a je potřeba mít také dost štěstí. Ne každý sběratelský kousek v čase zvýší zajímavě svou hodnotu.

Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Rozhodně školení. Přímý kontakt s lidmi a možnost jim předat zajímavé informace, které využijí ve své práci nebo posouvají i klienty v jejich finanční gramotnosti.

Lektorská činnost je jedna ze složek práce, která Vás naplňuje. Co jste přednášela v poslední době?

Naposledy zrovna téma nefondové. Měla jsem workshop na téma Flipchart jako prezentační nástroj s využitím prvků vizualizace. Takže takové odpočinkové, kreslící odpoledne.

Jak relaxujete?

Kombinuji sladké nicnedělání, setkávání se s přáteli, na které je s věkem a pracovním vytížením stále méně času a trochu toho aktivního odpočinku při lehkém sportování.

Co nás v roce 2019 může v ekonomice překvapit?

Potenciální „tvrdý Brexit“, nedosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou nebo obávaná případná recese v USA. Vývoj těchto faktorů se špatně odhaduje a je spíše spekulací. Ve výhledech na 2019 jsme, řekla bych, opatrně pozitivní, a to díky podpůrným fundamentům. Očekáváme logické zpomalení růstu zisků a tržeb, ale měli bychom se stále pohybovat v kladných jednociferných číslech. Recesi v tomto roce nepředpokládáme.

Z pohledu investorky: vidíte v ekonomické recesi (potažmo krizi) riziko nebo příležitost?

Upřímně příležitost! Doufám, že si všichni dokážeme připomenout rok 2008 a také období po něm a díky tomu nepanikařit, ale využít takové investiční příležitosti. Není to tak dlouho, abychom se z toho nepoučili – v dobrém.

Barbora Kalanyos

V oboru finančního poradenství prakticky vyrůstala. Vystudovala Vysokou školu finanční a správní se zaměřením na Řízení podniku a podnikové finance. Už téměř 9 let působí v oddělení externí distribuce Generali Investments CEE (dříve ČP Invest), přičemž poslední rok toto oddělení také zastřešuje. Jak sama říká, hnacím motorem je pro ni především to, aby se Češi přestali bát investovat a přijali ho jako standardní způsob zhodnocení svých finančních prostředků stejně jako před mnoha lety třeba stavební spoření či doplňkové penzijní spoření.

Sdílej článek


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat komentáře.

Klikněte zde pro přihlášení pomocí Facebooku nebo zde pro klasické přihlášení či klasickou registraci.